Sıbtu'l - Hayyât'ın el-İhtiyâr fî Kıraâti'l - 'Aşr adlı eserinin kıraat ilmindeki yeri
Sibt al - Hayyât's work al - Ikhtiyar fi al - Kıraât al - 'Ashr and it's in the science of qiraat
  1. Tez No: 396756
  2. Yazar: ÖMER ÖZBEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDOĞAN PAZARBAŞI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 276
Özet
Sıbtu'l-Hayyât el-Bağdâdî hicrî V. yüzyılın sonu ile VI. yüzyılın (X. ve XI. yy.) başlarında Bağdat'ta yaşamış önemli ilim adamlarından biridir. Onun el-İhtiyâr fi Kıraâti'l-Aşr'ı, kıraat eserleri arasında kendisine itibar edilen önemli bir kaynaktır. Bu tez çalışmasında el-İhtiyâr adlı eseriyle Bağdatlı bir âlim olan Sıbtu'l-Hayyât'ın Kıraat ilmindeki yeri daha belirgin bir şekilde ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. Eserin en önemli özelliği müellifin kendi isnadından başlayıp, kendilerinden kıraat aldığı hocalarından her birinin isnadını ayrı ayrı Aşera imamlarına ve oradan da Hz. Peygamber (sav)'e taşımış olmasıdır. Bu çalışmada Kitabü'l-İhtiyâr'ın kıraat ilmindeki yerini, kendi konularından hareketle tespit etmeye çalışıldı. Müellifin yaşadığı dönem, hayatı, hocaları ve diğer eserleri hakkında bilgi verildi. Öncelikle kıraat ilmi hakkında genel bir muhteva sunuldu. Eser tanıtılarak kıraat ilmine dair ihtilafların yer aldığı konular eserin içeriğindeki sırayla verildi. Bu konular kendisinden önce ve sonraki dönemlerde yazılmış ve Kıraat ilminde meşhur olan bir grup eserlerle karşılaştırılarak zenginleştirildi. Son olarak Müellifin eserindeki konularda yer almayan bir takım bilgiler, bu eserlerden eklenmek suretiyle içerik zenginleştirildi.
Özet (Çeviri)
Sıbtu'l-Hayyât al-Baghdadi is one of the most important scholars who lived in Baghdad by the end of the V. century (Hijrî) at the beginning VI. century (X and XI. century.), His al-Ihtiyâr fi Qirâât al-Ashr is an important and valued resource among Qiraat works. In this work, Sıbtu'l-Hayyât al-Baghdadi is studied as an eminent scholar in the field of the Qur'anic Recitation and his book is also examined to reveal its place in that field. The most important feature of the author's work is that, it starts narration links from his teachers and connects them to Ashara Imams and finally to The Prophet (pbah). In this study, Kitab al-Ikhtiyar's place in the Qiraat (recitation) Science, were studied to determine the important of its place; was given information about author, his time, his life, his teachers and his other works. First a general presentation about science of Qiraat was given. Then, the work was introduced and disputes about the science of Qiraat were given in the order of the work. These issues were compared with books written before and after this work. Finally, some information on matters which are not included in the author's work has been added and this enriched our work in terms of content.