Akademide istihdam edilen araştırma görevlilerinin çalışma koşulları ve yaşam memnuniyetlerine yönelik bir çalışma
Life satisfaction and working conditions of resarch assistants at the universities
  1. Tez No: 396868
  2. Yazar: PERVİN AHU ÇERÇİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DEVRİM DUMLUDAĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, İşletme, Education and Training, Labour Economics and Industrial Relations, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Teorisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Bu çalışmanın amacı, akademi de istihdam edilen araştırma görevlilerinin çalışma koşulları ve yaşam memnuniyetlerini belirlemeye yöneliktir. Bu amaca uygun olarak bir anket hazırlanmış ve uygulanmıştır. Ayrıca bu konu ile ilgili literatürdeki araştırmalarda incelenmiştir. İstanbul, Marmara, Yıldız Teknik ve İstanbul Teknik Üniversitesinde görevli olan araştırma görevlilerine toplamda 47 sorudan oluşan online anket yapılmıştır. Yapılan anketlerde veriler, Likert tipi skala, çoktan seçmeli ve açık uçlu cevaplar şeklinde toplanmıştır. Daha sonra veriler Excel'de düzenlenip EViews ve SPSS programlarına aktarılıp analiz edilerek değerlendirilmiştir. Hazırlanmış olan anket“sosyo-ekonomik yapı ve yaşam memnuniyeti”,“bilimsel yayınlar”,“çalışma koşulları ve iş güvencesi”ve“demografik yapı”olmak üzere dört başlıktan oluşmaktadır. Birinci kısım“sosyo-ekonomik yapı ve yaşam memnuniyeti”bölümünde yaşam memnuniyeti, gelir, sosyal sınıflarla kıyaslama gibi sorular sorulmuştur. İkinci kısım olan“bilimsel yayınlar”kısmında deneklerin kitap, dergi ve makale bilgileri öğrenilmiştir. Üçüncü kısım olan“çalışma koşulları ve iş güvencesi”kısmında formel veya enformel baskı olup olmadığına yönelik sorular sorulmuştur. Son kısım olan“demografik yapı”kısmında ise görevli olduğu üniversite, yaş, cinsiyet gibi demografik bilgiler sorulmuştur. Araştırma görevlilerine yönetilen sorular ve alınan cevaplar ışığında araştırma görevlilerinin hangi çalışma koşulları altında çalıştıkları ve diğer etmenler karşısında yaşam memnuniyetlerinin hangi düzeyde olduğu hakkında detaylı bilgiler elde edilmiştir. Sonuçların bir kısmı beklendiği gibi olsa da bazı sonuçlar ise sürpriz niteliğindedir.
Özet (Çeviri)
Aim of this study, investigation of life satisfaction and working conditions for to employment research assistants at different universities. The survey were prepared and applied for this purpose. Also, studies were investigated in literature about this subject. There were 47 questions in the survey. The survey's questions were asked to research assistants worked at Istanbul, Marmara, Yildiz Technical and Istanbul Technical University by online. Answers were collected by likert type scale, multiple choice and open-ended questions. Then, the data were organized by Excell, trransfered to Eviews and SPSS and analyzed. There were four topics in survey:“socio-economic structure and life satisfaction”,“scientific publications”,“working conditions and job security”and“demographic structure”. There were questions about life satisfaction, salaries, comparision of social status in first part“socio-economic structure and life satisfaction”. The second part were contained questions about“scientific publications”knowledge. At the third part which is decrbided as working conditions and job security the questions about formal and informal oppression were asked. At the last part,“demographic structure”part demographic informations such as age, gender, university were questioned. When the all answers were evaluated, detailed results were obtained about“working conditions”and“life satisfaction”for research assistants. The part of results were expected but some results were surprised.