Risk sharing rules and investment in groups
Risk paylaşım kuralları ve grup yatırımı
  1. Tez No: 396936
  2. Yazar: GÖKÇEN CANGÜVEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET YİĞİT GÜRDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu c¸alıs¸mada, n tane yatırımcının, riskli bir projeye, bireysel olarak borc¸lanarak yaptıkları yatırımı yansıtan bir oyun inceledik. Riskli projelerin bas¸arılı olma olasılıgının her oyuncu ic¸in birbirinden farklı oldu ˘ gunu ve yatırımcıların ˘ uygulanabilir paylas¸ım kuralları uzerinde anlas¸abileceklerini varsaydık. Yatırımcılar ¨ arasında yatırım sonundaki kar ve kayıpların paylas¸ımını belirleyen, Tam sorumluluk kuralı, Es¸it Paylas¸ım kuralı, Kayıp Paylas¸ım kuralı ve Kar Paylas¸ım kuralı olmak uzere d ¨ ort kural tanımladık. Bu kurallar altında, toplam borc¸lanma miktarını ve ¨ beklenen refah duzeyini hesapladık. Yatırım oyununun, her bir kural altında tek bir ¨ Nash dengesi oldugunu g ˘ osterdik. Toplam yatırım miktarının farklı parametre ¨ degerleri ic¸in de ˘ gis¸ebilece ˘ gi sonucuna vardık. Buna ra ˘ gmen, toplam yatırım ˘ miktarının, Es¸it Paylas¸ım ve Kayıp Paylas¸ım kuralları altında, Tam sorumluluk ve Kar Paylasım kurallarına gore daha fazla oldu ¨ gunu gozlemledik. Sayısal analiz ¨ yontemleri kullanarak, beklenen refah d ¨ uzeyinin Es¸it Paylas¸ım kuralı altında, di ¨ ger ˘ kurallara gore daha fazla oldu ¨ gu sonucuna vardık. Son olarak, belirli parametre ˘ degerleri icin, riskten kacınma parametreleri aynı olan iki yatırımcının sabit ˘ koalisyonlar kurduklarını gosterdik.
Özet (Çeviri)
In this study, we consider a game among n investors, who individually choose to borrow a certain amount to invest in a risky project. We assume that the success probabilities for the risky projects are independent and that the individuals can agree upon a fully enforceable sharing rule. We define four major rules, namely Full Liability (FL), Loss Sharing (LS), Profit Sharing (PS) and Equal Sharing (ES), which differ in terms of the sharing of profits and losses across all investors. We compute the equilibrium investment levels and expected social welfare levels and investigate coalition formation structure under these rules. Our theoretical findings show that the game has a unique dominant strategy Nash equilibrium under each rule. Regarding the total equilibrium investment levels, although the ordering of the rules depends on the parameter values, we show a clear supremacy of ES and LS rules over FL and PS rules. Furthermore, through employing numerical analyses, we demonstrate the dominant structure of ES rule over other sharing rules in terms of individual, utilitarian and egalitarian social welfare levels. Lastly, we find that, with certain constraints on model parameters, two agents with identical risk aversion levels are able to form stable coalitions under each rule.