The impact of Istanbul Beykoz Municipality 'culture, arts and education courses' on students' lives
İstanbul Beykoz Belediyesi 'Kültür, sanat ve eğitim kurslarının' öğrencilerin hayatları üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 396943
  2. Yazar: BETÜL BETİNA YOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA ZEYNEP KIZILTEPE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Kamu Yönetimi, Education and Training, Public Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı İstanbul Beykoz Belediyesi“Kültür, Sanat ve Eğitim Kurslarının”öğrencilerin hayatları üzerindeki etkisini araştırmak ve belediye tarafından verilen en çok gidilen üç kursun öğrencilerin hayatlarına katkıları nasıldır sorusuna cevap bulmaktır. Bu kurslar, okul dersleri, sanat, müzik kurslarından oluşur. Bu çalışma takviye kurslarının, öğrencilerin akademik, psikolojik ve sosyal olarak gelişimine nasıl yardımcı olduğunu, katkıları ve öğrencilerin hayatları ve geleceğini nasıl değiştireceğini analize etmek için yapılan ilk girişimdir. Dershaneler Eylül 2015'te kapanacağı için bu takviye kursları özel ders ve dershanelere alternatif olacaktır. Bu çalışma yarı-yapılandırılmış mülakatlarla Beykoz un iki yerinde uygulanmıştır. Katılımcılar on 12 öğrenci, on 12 veli, 16 öğretmen ve yöneticilerden olmak üzere toplam 40 kişidir. Her bir mülakat için transkripsiyonu yapılmış, İngilizce ye çevrilmiş ve mülakatlar içerik analizine, temalar sabit karşılaştırma yöntemine tabii tutularak analiz edilmiştir. Bu çalışmanın bulgularına dayanarak, bu kursların öğrencilerin üzerinde; akademik, sosyal, psikolojik, ekonomik ve kariyer geliştirmede etkileri vardır. Bulgulara göre katılımcıların benzer görüşleri vardır; öğrencilerin okul başarısı gelişti, öğrenciler güvenli bir ortamda boş zamanlarını geçirmeyi öğrendiler, sosyalleştiler, öz güvenleri arttı, potansiyellerini fark ettiler.
Özet (Çeviri)
This qualitative study intends to investigate the impact of İstanbul Beykoz Municipality“Culture, Arts and Education Courses”on students' lives and tries to find the answer to the research question“How do the top three remedial courses offered by the municipality contribute to students' lives?”. These courses consist of school subjects, arts, music classes. This study is an initial attempt to analyze how remedial courses help students improve academically, psychologically, socially, and how these courses contribute to and change the lives and future of the students. Dershanes will have been closed down by September, 2015, so these remedial courses will be an alternative to dershanes and private tutoring. This study was conducted in two locations of Beykoz via semi-structured interviews. The subjects of this study were 12 students, 12 parents and 16 teachers and administrators; 40 people in total. Each interview was transcribed, translated into English and prepared for data analysis; emergent themes were found using the constant comparative method and the interviews were studied by using content analysis. On the basis of the findings of this study, these courses had academic, social, psychological, economic and career development impacts on students' lives. The students, parents, teachers and administrators had similar views, as students' the school success improved, students learned to spend their leisure time effectively in a secure environment, got socialized, increased their self-confidence and realized their potentials.