Innovation attributes and service brand equity in the context of information technology innovations
Bilgi teknoloji inovasyonlarının özellikleri ve hizmet sektörlerinde marka değer algısı ile ilişkisi
  1. Tez No: 396968
  2. Yazar: GÖZEM GÜÇERİ UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. STEFAN KOCH
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bilgi teknolojileri alanındaki inovasyonlar, hizmet sektörlerinde faaliyet gösteren markalar için müşteri gözündeki değer algısını arttırmak açısından stratejik bir öncelik haline gelmiştir. Buna rağmen, bilgi teknolojileri inovasyonları ile hizmet markalarının müşteri gözündeki değer algısı arasındaki ilişkiyi tam anlamıyla tanımlayan ve/veya inceleyen çalışmalar henüz gerçekleştirilmemiştir. Bu tezin amacı, bilgi teknolojileri özelinde inovasyon özellikleri ve hizmet marka değer algısı ilişkisini tüm hatlarıyla açıklayan bir kuramsal model ortaya çıkarmak ve bu modeli kapsamlı bir şekilde incelemektir. Bunun için öncelikle keşif amaçlı nitel araştırmalar gerçekleştirilmiş, oluşturulan kuramsal model farklı hizmet sektörlerine odaklanan dört adet nicel saha araştırması ile test edilmiştir. Bilgi teknolojileri inovasyonlarının barındırdığı ve müşteri gözünden algılanan özelliklerinin, hizmet marka değer algısı bileşenleri üzerinde direk etkileri olduğu saptanmıştır. İnovasyonun her bir özelliği, marka değer algısı bileşenleri üzerinde farklı oranlarda etki yaratmakta, ayrıca bu etki sektörden sektöre de farklılık göstermektedir. Bu direk ilişkinin yanısıra, algılanan gönüllülük, algılanan risk ve algılanan marka yenilikçiliği adı altında üç adet aracı değişken saptanmıştır. Algılanan marka yenilikçiliği, bu tez çalışmasının getirmiş olduğu yeni bir değişkendir ve geliştirildiği takdirde inovasyon ile alakalı çalışmalara önemli katkı sağlaması öngörülmektedir. Bu tez, sadece kapsamlı bir kuramsal model geliştirip test etmekle kalmamakta, uygulamada da pazarlama uzmanlarına inovasyon odaklı stratejilerle markalarına en iyi nasıl değer katabilecekleri konusunda yol göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Information technology innovations have become a major strategic priority for service companies in building their brands and enhancing their customer-based brand equity. Despite this fact, no theoretical model or empirical studies exist that fully define and analyze the direct relationship between attributes of information technology innovations and customer-based brand equity of service brands. This dissertation fills the gap by building and testing a complete theoretical model relating innovation attributes and dimensions of customer-based brand equity through a series of exploratory qualitative studies, followed by four survey-based quantitative studies focusing on different service industries. We find that there exists a direct relationship between attributes of an information technology innovation and dimensions of customer-based service brand equity, however the nature and strength of this relationship varies based on a variety of factors. In addition to service industry characteristics, three moderators were identified to affect the innovation attributes–brand equity relationship: Perceived brand innovativeness, perceived risk, and perceived voluntariness of use. We define and introduce perceived brand innovativeness as a new construct that needs to be further developed in future empirical studies and used in research focusing on marketing implications of innovations. Our findings not only contribute to theory through the development and testing of a thorough and concrete model relating innovation attributes and service brand equity, but they also have strong implications for practitioners who would like to maximize the impact of information technology innovations on their brands.