Etil alkolün elektrokimyasal tayini için yöntem geliştirilmesi
A method devepoled for determination of ethanol by electrochemically
- Tez No: 396991
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİT ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmada, etanolün elektrokimyasal tayini için yöntem geliştirilmiştir. Bunun için etanolün Platin (Pt), Nikel (Ni), Altın (Au), Gümüş (Ag), Paladyum (Pd), Camsı Karbon (GCE) ve Grafit elektrotlar ile ve sodyum borat, sodyum sitrat, asetik asit/sodyum asetat, fosfat ve Britton-Robinson (BR) tampon çözeltisi ortamları kullanılarak yapılan çalışmalarda en uygun çalışma elektrodunun Paladyum (Pd) elektrot ve en uygun destek elektrolitinde pH=5 Britton-Robinson (BR) tamponu olduğu görülmüştür. Paladyum (Pd) elektrot kullanılarak pH=5 Britton-Robinson (BR) destek elektrolit içerisinde dönüşümlü voltametri (CV) ve kare dalga voltametirisi (SWV) ile alınan voltamogramlarda etanolün yaklaşık -0,062 V civarında indirgenme piki verdiği görülmüştür. Yine pH=5 BR tamponu ortamında etanol ilaveleri ile -0,062 V daki pikin difüzyon akımında düzenli artışlar olduğu gözlenmiştir. -0,062 V da etanol ilavelerine düzgün cevaplar veren pikten faydalanarak etanol için kalibrasyon grafiği çizilmiştir. Daha sonra bilinen miktardaki etanol derişimi standart ekleme metodu ile tayin edilmiş ve metodun uygulanabilirliği görülmüştür. Metot gerçek numuneye uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study for electrochemical determination of ethanol methots have been developed. Using Platinum (Pt), Nickel (Ni), Gold (Au), Silver (Ag), Palladium (Pd), Glassy Carbon (GCE) and Graphite electrodes, electrochemical behavior of ethanol were examined. Also sodium borate, sodium citrate, acetic acid/sodium acetate, phosphate and Britton-Robinson (BR) buffer solution were performed. Studies showed that optimal electrode was Palladium (Pd) and most suitable support electrolyte was pH=5 Britton-Robinson (BR) buffer. In pH=5 Britton-Robinson (BR) support electrolyte using Palladium (Pd) electrode, received voltammograms with cyclic voltammetry (CV) and square wave voltammetry (SWV) showed that ethanol reduction peak is about -0,062 V. It is observed that in pH=5 BR buffer solution with addition ethanol, steady increase in the diffusion of the peak. With peak which the advantage of giving proper answers to additional ethanol on -0,062 V, calibration graph for ethanol is plotted. Ethanol concentration was then determined by standard additions method in a known amound and the applicability of the method was observed. The method was applied to real samples.