Bazı yeni 9-((5-(alkiltiyo)-1,3,4-oksadiazol-2-il)metil)-9h-pürin-6-amin türevlerinin sentezi
Synthesis of some novel 9-((5-(butylthi̇o)-1,3,4-oxadi̇azol-2-yl)methyl)-9h-puri̇n-6-ami̇ne derivatives
- Tez No: 396998
- Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ YILDIRIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Kanser tedavisi için 21. yüzyıl başında pürin türevi bileşiklerin kullanımında önemli gelişmeler gerçekleştirilmiş, bu amaçla birçok yeni bileşik sentezlenmiş ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Ancak, kanser tedavisinde kullanılan ilaçların etken maddelerinin toksik etkilerinin fazla olması bu ilaç etken maddelerini içeren ilaçların kullanımı sınırlı hale getirmektedir. Bu nedenle, kanser tedavisinde seçici olarak tümör hücrelerini etkileyen ve genel toksisitesi olmaksızın kanserin yayılmasını azaltıcı yönde etki eden yeni ilaçların sentezlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla yapılan bu çalışmada pürin türevi olan 5-((6-amino-9H-pürin-9-il)metil)-1,3,4-oksadiazol-2-tiyol bileşiği ile farklı alkil gurupları bağlı olan 9-((5-alkiltiyo)-1,3,4-oksadiazol-2-il)-metil)-9H-pürin-6-amin türevi bileşiklerin sentezi gerçekleştirilmiştir. Elde edilen ürünler saflaştırılarak, yapıları spektroskopik yöntemlerle (FT-IR, 1H-NMR, 13C-APT, HR-MS) aydınlatılmıştır Sentezlenen bileşiklerin yapılarında biyolojik öneme sahip olan ve çeşitli ilaç bileşiklerinin yapılarında bulunan oksadiazol halkası, değişik alkil grupları ve kükürt elementi bulunmaktadır. Ayrıca sonraki çalışmalarda sentezlenen bu bileşiklerin anti kanser aktivitelerinin de incelenmesi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
On purine derivate compounds used for cancer treatment were provided important developments since beginning of the 21st century. For this purpose, many new compounds were synthesized and successful results were obtained. Because of toxic effects of active agents of the drugs used in the cancer treatment is too much. Therefore, there are restrictions on the use of these drug. For this reason, synthesized drugs should affect selectively tumor cells and prevent the dissemination of cancer without general toxicity. In this study, the compounds of 5-((6-amino-9H-purine-9-yl)methyl)1,3,4-oxadiazole-2-thiol (having purine derivative) and 9-((5-alkylthio)-1,3,4-oxadiazole-2-yl)-methyl)-9H-purine-6-amine derivatives compounds (having on different alkyl groups) were synthesized. Then the obtained compounds were purified and their structures were illuminated with spectroscopic methods (FT-IR, 1H-NMR, 13C-NMR and HR-MS). Synthesized compounds have oxadiazole ring, sulfur and different alkyl groups. In the further studies, we have planned that the examination of anti-cancer activities of synthesized compounds.