In dereceli ve derecesiz InxGa1-xN güneş pili yapılarının mozaik kusurlarının karşılaştırılması
Comparison of the mosaic defects in the in grade and ungraded InxGa1-xN solar cells
- Tez No: 397016
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA KEMAL ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Metal Organik Kimyasal Buhar Çökertme (MOCVD) sistemi ile büyütülen x alaşım oranı dereceli ve derecesiz InGaN/GaN güneş pili yapıların özellikleri yüksek çözünürlüklü X-Işını Kırınımı (HRXRD), Atomik Kuvvet Mikroskopisi (AFM) ve Akım-Voltaj (I-V) karekteristik ölçümleri ile araştırıldı. Güneş ışığı için yeterli performansa sahip tabakalı InGaN'ı güneş foto voltaik hücreler için uygun bir malzeme yapar. Yapı içine giren dislokasyon yoğunlukları (TDD) plastik deformasyona sebep verir ve örgü parametrelerinde dalgalanmalara sebep verir. Bu yüzden yapıda bükülme, burkulma hatta çatlamalar oluşur. Güneş pili performansını artırmak için X alaşım oranının dereceli ve derecesiz InGaN aktif tabakalarının ve GaN kanat tabakasının dislokasyon yoğunlukları araştırıldı. Sonuç olarak bulundu ki In dereceli yapı daha yüksek performansa ve daha az dislokasyon değerine sahiptir.
Özet (Çeviri)
The structural properties of InGaN/GaN Solar cell structures grown by Metal-Organic Chemical Vapor Deposition (MOCVD) with different In content have been studied by High-Resolution X-ray Diffraction (HRXRD) and atomic force microscopy (AFM). The InGaN layered structures that provide an adequate efficiency with sunlight makes InGaN new suitable material for solar photovoltaic cells. But Nitride alloys have the structural defects as dislocation density particularly due to the mismatch difference with substrate. Threading dislocation densities (TDD) cause the plastic deformations, affecting the lattice parameter. Therefore, the bend, curvature, and even cracks occur in the active layer. To increase the efficiency, we investigated the dislocation density defects of graded and ungraded active, and buffer layers depending on its In content in the detail. It is found that the In graded structure has a higher performance, and less dislocation density value.