Ödül-ceza si̇stemi̇ ve Türki̇ye'deki̇ i̇ş kazalari i̇çi̇n uygulanabi̇li̇rli̇ği̇
Bonus-malus system and applicability for occupational accidents in Turkey
- Tez No: 397026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT ALTUNKAYNAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Aktüerya Bilimleri, İstatistik, Actuarial Sciences, Statistics
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu çalışmada, bir işyerinde her bir çalışan sigortalı için sabit olan kısa vadeli sigorta kolları prim oranının işyerinin kaza deneyimine göre farklılaştırılması prensibine dayanan Ödül-Ceza sisteminin (ÖCS) Türkiye'de uygulanabilirliği incelenmiştir. Çalışmada farklı prim oranlarına sahip 12 basamaklı bir ÖCS önerilmiştir. İşyerlerinin sisteme giriş basamağı 6 ve başlangıç primi %2 olarak alınmıştır. Basamaklara göre prim oranı belirlenmesinde beklenen değer prensibine bağlı prim hesaplaması kullanılmıştır. Bugünkü koşullar altında Markov zincirleri kullanılarak sistemin 45 yıl sonra durağanlaştığı görülmüştür ve 5, 10, 20 ve 45 yıl sonra işyerlerinin dağılımına bağlı olarak Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) prim gelirlerindeki değişim incelenmiştir. Uygulanan ÖCS sonrasında SGK'nın zaman içerisinde prim gelirinin azalacağı görülmüştür. Bu azalmaya karşılık kaza sayılarındaki azalışın getireceği dolaylı ve dolaysız kazançlar söz konusudur. Kaza sayılarının dağılım özellikleri Bayes yöntemine dayalı olarak incelenmiştir. Kaza sayılarının önsel dağılımı Poisson, Bayes tahminine ilişkin marjinal dağılım ise Negatif Binom olarak bulunmuştur. Parametre tahminlerinde kullanılan sonsal dağılım ise Gamma dağılımıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey-practice for Bonus-Malus System (BMS) which is based on differentiating the short-term insurance premium according to the number of occupational accidents that workplace experienced, which is currently constant for all the insured in each workplace, was investigated. In the study, BMS having different premium rates with 12 classes was proposed. The initial class is 6 to enter the system and the relative premium of initial class is %2. Expected value principle was used to calculate premiums for each class. Under today's conditions BMS becomes stationary after 45 years was predicted by using Markov chains and the variation in premium incomes of Social Security Institution (SSI) was investigated according to the distribution of workplaces in 5, 10, 20 and 45 years later. After BMS put into practice it is seemed that premium incomes of SSI was decrease. This decrease corresponds to the decrease in the number of accidents will bring direct and indirect benefits is concerned. Distribution of number of accidents was examined under Bayesian theory. It was found that the priori distribution of number of accidents was Poisson and the marginal distribution related to Bayesian estimation was Negative Binomial. Besides, the posterior distribution used in parameter estimation is Gamma distribution.