Yüzen dalgakıran tasarımlarının taş dolgu dalgakıranlarla karşılaştırılması
The comparison of floating breakwater designs with rubble mound breakwaters
  1. Tez No: 397040
  2. Yazar: RAMAZAN EMRAH KARAKULLUKÇU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAN ELMAR BALAS, DOÇ. DR. ASU İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 220
Özet
Kıyılarda ticaret, turizm ve balıkçılık sektörlerinin yeterli, ekonomik ve stabil çalışabilmesi için bazı yapılar inşa edilmesi gerekmektedir. Bu yapılar ticaret ve turizm limanları, kıyı koruma, kıyı yanaşma yapıları, balıkçı barınakları ve diğer yapılardır. Tez kapsamında, kıyı koruma yapısı olan taş dolgu ve yüzen dalgakıranlar incelenmiştir. Taş dolgu dalgakıran tasarımında genellikle kullanılan Hudson ve Van Der Meer denklemleri ele alınmıştır. Bu iki denklem ve diğer tasarım esasları için bir bilgisayar programı yazılmıştır. Sekiz durum için tasarım sonuçları program ile elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır. Yüzen dalgakıranların tarihi gelişimi, tasarım koşulları, tasarım için kullanılabilecek denklemler, literatür araştırması yapılmıştır. Dokuz farklı yüzen dalgakıran modeli tasarlanmıştır. Tasarlanan modellerin dalga iletim katsayıları, on farklı dalga periyodu, üç farklı deniz derinliği için üç farklı yaklaşım ile karşılaştırılmıştır. Ayrıca, Taş dolgu ve yüzen dalgakıranlar hem performans hem de mali açıdan karşılaştırılmıştır. Bu tezde yüzen dalgakıran tasarımının önemine dikkat çekilmek istenmiştir. Mali açıdan oldukça kârlı olan yüzen dalgakıranlar, performans açısından da kârlı olabilmesi için araştırmacılar tarafından daha iyi geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
Some structures should be built for sectors of trade in coastal, tourism and fishing to work adequately, economically and stably. These structures are trade and tourism harbors, coastal protection, coastal berthing structures, fishing ports and others. The scope of this thesis, rubble mound and floating breakwaters which are coastal protection structures were examined. Hudson and Van Der Meer equations are discussed for design of rubble mound breakwaters. A program was coded for these two equations and other design criteria. Design results for eight cases were obtained and compared by the program. The historical developments, design criteria, equations which can be used for design and literature review of floating breakwaters were studied. Nine different floating breakwater models are designed. Wave transmission coefficients of designed models were compared with three different approximations for ten wave periods and three different sea depths. In addition, rubble mound and floating breakwaters are compared for both economical and performance aspects. The importance of floating breakwater design is wanted to draw attention in this study. The floating breakwaters which are highly profitable for fiscally are developed better by researchers for performance.