Bazı aromatik sülfonilhidrazonların ve Cu(II) komplekslerinin sentezi, karakterizasyonu, karbonik anhidraz I izoenzimine (hCa I) karşı inhibisyonaktivitesinin tayini
Synthesis, characterization, determination of inhibition activity on carbonic anhydrase I isoenzyme (hCa I) of aromatic sulfonylhydrazones and their Cu(II) complexes
- Tez No: 397041
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DOÇ.DR.AYLA BALABAN GÜNDÜZALP
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu çalışmada, metansülfonik asit hidrazit (msh)'den çıkılarak yeni aromatik sülfonilhidrazon bileşikleri; 3,5-ditersiyerbutilsalisilaldehitmetansülfonilhidrazon (3,5- tbsalmsh), 3-tersiyerbutilsalisilaldehitmetansülfonilhidrazon (3-tbsalmsh), 5-bromosalisil aldehitmetansülfonilhidrazon (5-Brsalmsh) sentezlendi. Aromatik sülfonilhidrazonların yapı tayininde element analizi, FT-IR, 1H-NMR ve 13C-NMR spektrumları kullanıldı. 5- Brsalmsh'ın yapısı X-ışını kırınımı ile desteklendi. Aromatik sülfonilhidrazonların Cu(II) kompleksleri sentezlendi ve yapıları spektroskopik metotlar (FT-IR, LC-MS ve UV-vis), termal çalışmalar, iletkenlik ve manyetik duyarlık ölçümleri ile aydınlatıldı. Aromatik ligandların ve Cu(II) komplekslerinin karbonik anhidraz I izoenzimine (hCA I) karşı inhibisyon aktivitesi spektrofotometrik yöntemle incelendi ve inhibisyon parametreleri (IC50 ve Ki ) hesaplandı. Enzim inhibisyon sonuçları, Cu(II) komplekslerinin özellikle de 5-BrsalmshCu'ın hCA I izoenzimine karşı yüksek aktiviteye sahip olduğunu gösterdi. Ayrıca dönüşümlü voltametri (CV) ve diferansiyel puls voltametri (DPV) yöntemleri ile bileşiklerin hCA I izoenzimi üzerine inhibisyon etkisi incelendi.
Özet (Çeviri)
In this work, new aromatic sulfonylhydrazones derived from methane sulfonik acid hydrazide (msh); 3,5-ditertbutylsalicylaldehydemethanesulfonylhydrazone (3,5-tbsalmsh), 3-tertbutylsalicylaldehydemethanesulfonylhydrazone (3-tbsalmsh), 5-bromosalicyl aldehydemethanesulfonylhydrazone (5-Brsalmsh) were synthesized. The structures of aromatic sulfonyl hydrazones were determined by using elemental analysis, FT-IR, 1HNMR ve 13C-NMR spectrum. The structure of 5-Brsalmsh was also supported with X-ray difraction. Cu(II) complexes of aromatic sulfonylhydrazones were synthesized and their structures were characterized with spectroscopic methods (FT-IR, LC-MS and UV-vis), thermal studies, conductivity and magnetic susceptibility measurements. The inhibition effects of sulfonylhydrazones and their Cu(II) complexes on carbonic anhydrase I isoenzyme (hCA I) were investigated by using UV-vis spectrophotometer method and the activity parameters (IC50 and Ki ) were calculated. Biological activity results showed that, Cu(II) complexes especially 5-BrsalmshCu had high inhibition effects on hCA I isoenzyme. Also, the inhibition effects of the compounds on hCA I isoenzyme were investigated by cyclic voltammetry (CV) and differantial pulse voltammetry (DPV) methods.