Üçüncü basamaktan diferansiyel denklemlerin salınımlılığı
Oscillation of third order differential equations
  1. Tez No: 397039
  2. Yazar: ABDULLAH AHMETOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FAHRİ AKTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu tezde üçüncü basamaktan diferansiyel denklemler üzerine çalışılmıştır. Konuyla ilgili önemli tanım ve teoremlere yer verildikten sonra üçüncü basamaktan diferansiyel denklemlerin çözümlerinin salınımlılığına ilişkin literatürdeki bazı önemli sonuçlara sistematik biçimde yer verilmiştir. Daha sonra yakın zamanda incelenen bir denklem sınıfının çözümlerin salınımlılığı üzerine yapılmış bir çalışma ağırlıklı olarak irdelenmiş ve bu çalışmadaki bazı hatalara yer verilerek yeni bir koşul önerisi getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis is about oscillation of third order differential equations. After important definitions and theorems regarding the topic have been mentioned, some important results about oscillation of solutions of some third order differential equations have been given systematically. Then oscillation of solutions of certain class of equation, which has recently investigated, has been thoroughly analyzed and some important mistakes in the article that has been investigated are mentioned and a new result is given.