Elmas nanoparçacık takviyeli krom kaplanmış gözenekli toz metal parçaların aşınma davranışlarının araştırılması
Investigation on wear behavior of porous powder metallurgy parts coated with diamond nanoparticles modified chromium
  1. Tez No: 397043
  2. Yazar: AYŞE KÜBRA ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YUSUF USTA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, farklı gözenek miktarına ve farklı bileşimlere sahip toz metal parçalar üzerine uygulanan nano elmas takviyeli krom kaplamanın aşınma dayanımına etkisi araştırılmıştır. 3 farklı alaşıma sahip metal tozları 32×12×10 mm boyutlarında 420, 550 ve 700 MPa olmak üzere 3 farklı basınçta preslenerek farklı gözenek miktarlarına sahip numuneler elde edilmiş ve sinterlenmiştir. Üniversiteler arası ikili işbirliği çerçevesinde numuneler, elektrokimyasal kaplama tekniğinde tecrübe sahibi olan Bulgaristan Bilim Akademisinde (BAS) nano elmas takviyeli krom kaplama yapılmıştır. Kaplama öncesi ve sonrası numunelerin mekanik özellikleri araştırılmıştır. Pin-on-plate aşınma cihazında, kaplanan numunelerden daha sert aşındırıcı malzeme kullanılarak 40 N (1,4 MPa) yük altında, 9 mm/sn hız ve 300, 500 ve 600 periyotta kaplanan numunelerin aşınma kayıpları incelenmiştir. Tam yoğunluklu parçalara uygulanan kaplamalara göre 2 kat daha az aşınma kaybı olduğu görülmüştür. Üstelik bu değerlere, tam yoğunluklu parçalardaki kaplamalara uygulan basıncın 100 katı bir basınçla elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of wear resistance behavior with different compositions and different porosity of powder metallurgy parts coated with diamond nanoparticles added chromium have been investigated. 3 different alloyed powders pressed at 420, 550 and 700 MPa, sintered and samples with different porosities have been obtained in 32×12×10 mm sizes. Under the framework of bilateral agreement between the universities, samples have been coated with diamond nanoparticles added chromium in Bulgarian Academy of Sciences (BAS) at where the team has enough skill in electrochemical coating. Mechanical properties of the samples before and after coating have been investigated. Pin-on-plate wear test has been selected using an abrasive metal harder than coated samples, wear resistances of the coated samples at 40 N (1,4 MPa), 9 mm/sec, 300, 500 and 600 cycle have been examined. According to the coating applied to full density parts, less wear loss was observed 2 times. Moreover, these values were obtained with a 100 times the pressure of the pressure applied to the covering of full density parts.