Türkiye'de sektörel bazda gelecek yıllar için iş kazalarının projeksiyonu
Projection of occupationalaccidents for the future years in sectorial base in turkey
  1. Tez No: 397042
  2. Yazar: BESTE DESTİCİOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BAHAR ÖZYÖRÜK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, İstatistik, Accidents, Statistics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Tahmin, geçmişteki verilerden faydalanılarak, gelecekteki olaylar hakkında yorum yapılarak, buna göre strateji ve yöntemlerin geliştirilmesidir. Yaşanan iş kazaları, ülkemizde gerek maddi gerek manevi büyük zararlara yol açmaktadır. Bu yüzden birçok ülke tarafından, iş sağlığı ve güvenliği kavramı önemli bir konu haline gelmiştir. Son yıllarda mevzuatımızda yapılan değişiklikler ile ülkemizde de iş sağlığı ve güvenliği bilinci yaygınlaşmaya başlamıştır. Mevzuat gereği yapılan çalışmalar ile alınan önlemler sonucunda, iş kazası sayısının nasıl etkilendiğinin incelenmesi gerekmektedir. Bu incelemenin doğru bir şekilde yapılabilmesi için, geçmiş yılların verilerinden faydalanılmalıdır. Ülkemizde, iş kazası ve meslek hastalığı konusundaki istatistikler, Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yayınlanmaktadır. Bu çalışmada, Sosyal Güvenlik Kurumu İstatistik Yıllıklarından faydalanılarak, en çok iş kazasının yaşandığı sektörler belirlenmiş ve bu sektörler için istatistiksel tahmin yöntemleriyle hesaplama yapılmıştır. Tahmin yöntemleri ile bulunan değerlerin karşılaştırması, tahmin hatası yöntemleriyle yapılmış, buna göre, sektörler için en iyi sonucu veren tahmin yöntemi belirlenmiştir. Belirlenen yöntemlerle, en çok iş kazasının yaşandığı dört sektör için, gelecek yıllar için iş kazası sayısı tahmini yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Estimates, make comment about the future with benefiting from the data in the past. Strategies and methods are developed using these estimates. Occupational accidents leads to not only financial but also spiritual harm in our country. So occupational health and safety has become an important issue by many countries. In recent years, occupational health and safety awareness has become widespread with the changes in our legislation in our country. As a result of measures taken pursuant to applicable legislation, it is necessary to examine how they affect the number of accidents. The data of the previous years should be benefitted, because of this examination performed correctly. The statistics of occupational accidents and occupational diseases is published by the Social Security Institution in our country. In this study, the sectors of which experienced the most occupational accidents were found from benefiting the Annual Statistics of Social Security Institution and calculations were made with the statistical estimation methods for these sectors. The comparison of the found values was done by prediction error methods. Accordingly, statistical forecasting method that the best result for the sectors were set. Estimates were made for the four sectors that experienced the most job accidents by using these determined methods.