Altı dişli yeni schiff bazları ile Cu(II), Ni(II)) ve Co(II) komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of new six dentate schiff bases with Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes
- Tez No: 397309
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİN KARABÖCEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Yeni üç Schiff bazı ligandı; 2,2'-[propan-1,3-diilbis(oksi)]-2,2'bis-[(benzilidenamino) benzen tiyol] (H2L1), 2,2'-{1,2-fenilenbis[metilenoksi-2,1-fenilen(Z)metililidennitrilo]} dibenzentiyol (H2L2), 2,2'-(1Z,1'Z)-(2,2'-(2-(1,3-bis(2-((Z)-(2-merkaptofenilimino)metil) fenoksi)propan-2-iliden)propan-1,3-diil)bis(oksi)bis(2,1-fenilen))bis(metan-1-il-1-iliden) bis(azan-1-il-1-iliden)dibenzentiyol (H4L) sentezlendi. 1H-NMR, 13C-NMR, IR, UV-Vis, kütle spektroskopisi ve elementel analiz çalışmaları ile ligandların yapıları aydınlatıldı. Elde edilen üç farklı, yeni Schiff bazının Cu(II), Ni(II) ve Co(II) kompleksleri hazırlandı. Komplekslerin yapıları IR, UV-Vis, kütle spektroskopisi yöntemleri, elementel analiz çalışmaları ve manyetik moment ölçümleri ile aydınlatıldı. Sentezlenen 2,2'-[propan-1,3-diilbis(oksi)]-2, 2'bis-[(benzilidenamino)benzentiyol] (H2L1), 2,2'-{1,2-fenilenbis[metilen oksi-2,1-fenilen (Z)metililidennitrilo]}dibenzentiyol (H2L2) ligandlarının ve bu ligandların Cu(II), Ni(II) ve Co(II) komplekslerinin antibakteriyal ve antifungal aktiviteleri ölçüldü. Bütün metal komplekslerinin serbest liganda kıyasla daha aktif olduğu gözlendi. Ayrıca 2,2'-{1,2-fenilenbis[metilenoksi-2,1-fenilen(Z)metililidennitrilo]}dibenzentiyol ligandının (H2L2) Cu(II) kompleksi için teorik enerji minimizasyon hesaplamaları yapıldı. Bu çalışma sonucunda (H2L2) ligandı Cu(II) kompleksinin, bozunmuş oktahedral geometrisinin kare düzlem veya tetrahedral yapılara oranla daha kararlı olduğu gözlendi.
Özet (Çeviri)
New three Schiff base ligands; 2,2'-[propane-1,3-diylbis(oxy)]-2,2'bis-[(benzylidene amino)benzenethiol] (H2L1), 2,2'-{1,2-phenylenebis[methyleneoxy-2,1-phenylene(Z) methylylidenenitrilo]}dibenzenethiol (H2L2), 2,2'-(1Z,1'Z)-(2,2'-(2-(1,3-bis(2-((Z)-(2-mercaptophenylimino)methyl)phenoxy)propane-2-ylidene)propane-1,3-diyl)bis(oxy)bis(2, 1-phenylene))bis(methane-1-yl-1-ylidene)bis(azan-1-yl-1-ylidene)dibenzenethiol (H4L) were synthesized. The structures of these ligands were characterized by 1H-, 13C-NMR, IR, UV-Vis, mass spectroscopic methods and elemental analysis studies. Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes of the acquired three different, new Schiff bases were prepared. Structures of the complexes were characterized by IR, UV-Vis, mass spectroscopic methods, elemental analysis studies and magnetic moment measurements. Antibacterial and antifungal activities were evaluated of the synthesized 2,2'-[propane-1,3-diylbis(oxy)]-2,2'bis-[(benzylideneamino)benzenethiol] (H2L1), 2,2'-{1,2-phenylenebis[methyleneoxy-2,1-phenylene(Z)methylylidenenitrilo]}dibenzenethiol (H2L2) ligands and its Cu(II), Ni(II) and Co(II) complexes. It was observed that all the metal complexes were more active than free ligands. Also, theoretical energy minimization calculations were carried out for the Cu(II) complex of the 2,2'-{1,2-phenylenebis[methyleneoxy-2,1-phenylene(Z)methyl ylidenenitrilo]}dibenzenethiol (H2L2) ligand. As a result of this study, it was observed that disorted octahedral geometry of the Cu(II) complex of the (H2L2) ligand was more stable than square-planar or tetrahedral structure.