Yükseköğretim kurumlarının grafik eğitimi verilen lisans programlarında bilgilendirme tasarımı dersinin gerekliliği ve bir ders önerisi
The requirements of the information design course for graphic license training programs of higher education institutions and a course proposal
  1. Tez No: 397364
  2. Yazar: CİHAN AYBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. BİRSEN ÇEKEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 333
Özet
Günümüzde bilgiye ulaşmak gelişen bilim ve teknoloji sayesinde oldukça kolay bir duruma gelmiştir. Birçok alanda olduğu gibi iletişim teknolojileri alanındaki hızlı gelişmelerin sonucu olarak ulaşılması kolay hale gelen bilgi yoğun bir şekilde artmaya başlamıştır. Mevcut bilgiyi hedef alıcıya doğru ve hızlı bir şekilde aktararak bu bilgi yoğunluğunun neden olduğu karmaşadan insanları kurtarmak için bilgiyi sistemli bir biçimde sunmayı amaçlayan bilgilendirme tasarımının gerekliliği önem kazanmıştır. Şu bir gerçektir ki, günümüzde herkesin anlayabileceği bir şekilde hazırlanmış bilgilendirme tasarımlarına ihtiyaç vardır. Günlük hayatta; bir adresi bulamamak, belirsizlik içinde kaybolmak, bir işareti anlayamamak vb. durumların sebebi eksik ve yanlış bilgilendirmeden kaynaklanmaktadır. Bu alanda başarılı tasarımların ortaya konulabilmesi için disiplinlerarası işbirliğinin yanında, tasarımlara şekil ve yön verecek uzman tasarımcılara ihtiyaç vardır. İşte tam bu noktada grafik tasarımın bu alan içerisindeki önemi ortaya çıkmıştır. Bilgilendirme sistemlerinin görsel tasarımlarının şekillenmesinde önemli bir yeri ve görevi olan grafik tasarımcıların bu alanla ilgili yeterli bilgiye sahip olmaları gerekmektedir. Bu tez çalışması da ülkemizdeki grafik tasarım eğitimi verilen yükseköğretim kurumlarının bilgilendirme tasarımı ile ilgili etkinliklerini incelemek amacıyla hazırlanmış olup, tez kapsamında ülkemizdeki grafik tasarım eğitimi verilen yükseköğretim kurumlarının ders programlarının yanısıra öğrenci ve akademisyen görüşleri incelenmiş, yeni ve önemli bir alan olan bilgilendirme tasarımı konusundaki eğitimin eksik ve gerekli olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, information is quite easy thanks to advances in science and technology has come to a situation. As in many areas of rapid developments in communication technologies make it easier to achieve as a result began to increase in the knowledgeintensive way. Present information accurately and quickly transferring to the target recipient of the intensity of this information to save people from confusion caused by information aimed at providing information in a systematic manner the requirements of the design has gained importance. That is a fact, nowadays crafted in a way that everyone can understand there is a need to inform the design. Daily life; can not find an address, get lost in limbo, etc. To understand a sign. Status of the reason is due to incomplete and misinformation. In order to succeed in this field to demonstrate the design of interdisciplinary collaboration in addition to the design of expert designers to give shape and direction are needed. It is exactly at this point the importance of graphic design has emerged in this area. Information systems an important role in shaping the visual design and graphic designers with tasks related to this field are required to have sufficient knowledge. This thesis also in our country, graphic design training given higher education institutions to inform the design related activities in order to examine are prepared for this thesis in our country, graphic design training, the quality of higher education courses as well as students and academics opinion examined, a new and important area that inform the design of training about the missing and has concluded that it is necessary.