Sosyal paylaşım sitelerinin öğrencilerin görsel sanatlar eğitimine katkıları
Countributions of social networking sites to students'vitual arts education
- Tez No: 397381
- Danışmanlar: PROF. ŞENİZ AKSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
Günümüzün en önemli iletişim araçlarından biri olan internet ve internetin sunduğu Web 2.0 teknolojileriyle birlikte hayatımıza giren sosyal medya ortam ve araçlarının kullanımı her geçen gün artmaktadır. Sosyal medya ortamlarının en önemli araçlarından biri ise sosyal ağ siteleridir. Birçok görsel içerik ve veri paylaşımının yapıldığı bu siteler pek çok alanı etkilediği gibi görsel sanatlar eğitimi alanında da etkisini göstermeye başlamıştır. Resim, video, fotoğraf gibi görsel içeriklerin yoğun olarak paylaşıldığı bu sitelere görsel sanatlar eğitimi alanı ile ilgilenen kişilerin yaklaşımı önem kazanmış ve sosyal paylaşım sitelerinin eğitsel amaçla kullanımı araştırma konusunu oluşturmuştur. Bu çalışmanın amacı Güzel Sanatlar Eğitimi'nde sosyal paylaşım sitelerinin kullanılmasının öğrencilerin bu alandaki başarıları üzerine etkisini araştırmaktır. Bu kapsamda Ankara-Çankaya Güzel Sanatlar Lisesi 2014-2015 eğitim öğretim döneminde eğitim gören 12. sınıf öğrencileri ile sosyal paylaşım siteleri üzerinden öğretim yapılmış ve bu sitelerin öğrencilerin görsel sanatlar eğitimine katkısı incelenmiştir. Araştırmada öntest-sontest kontrol gruplu deneysel desen kullanılmıştır. Sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla öğretimin yapıldığı grup deney grubu, hiçbir uygulama ve etkinliğin yapılmadığı grup ise kontrol grubu olarak belirlenmiştir. Deney grubu öğrencilerine sosyal paylaşım siteleri aracılığı ile belirlenen program çerçevesinde bilgi, görsel ve videoların yer aldığı sitelere yönlendirilerek interaktif ortamda öğretim yapılmıştır. Kontrol grubu öğrencilerine ise herhangi bir müdahale de bulunulmamıştır. Deneysel işlemin sonunda ise deney ve kontrol gruplarına sontest uygulanmıştır. Ölçme aracından elde edilen verilerin analizinde, parametrik olmayan testlerden olan Mann Whitney U Testi ve Wilcoxon İşaretli Sıralar Testi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda ise sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla öğretimin yapıldığı deney grubu ile hiçbir uygulamanın yapılmadığı kontrol grubunun deneysel işlem sonrası başarıları arasında anlamlı bir farklılığın olduğu görülmüştür. Başka bir deyişle sosyal paylaşım siteleri aracılığıyla yapılan eğitimin deney grubu öğrencileri lehine etkili olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The use of the Internet, which is one of the most important tools of communication today, and the use of social media platforms and tools, which were introduced into our lives with the Web 2.0 technologies provided by the Internet, have been steadily increasing. One of the most important tools of social media is social networking sites. These sites, where vast amounts of visual contents such as images, videos, photographs, etc. are shared, have influenced many areas and they have started to affect the area of visual arts education, too. The approach of people dealing with the area of visual arts education towards these sites have gained importance and the use of social networking sites as educational tools has become a research subject. This study aimed to research the effect of the use of social networking sites on students' successin Visual Arts Education. For this purpose, 12-grade students from Ankara-Çankaya Fine Arts High School were provided education through social networking sites in 2014-2015 school year and the contribution of these sites to the students' visual arts education was explored. In the research,experimental design with a pretest-posttest control group was used. The group which received education through social networking sites was determined as experimental group while the control group was not engaged in any practice or activity. Within the framework of the program, the students in the experimental group were directed to social networking sites with information, images and videos, wherethey received instructions in an interactive environment, while there was no intervention in the control group. A posttest was applied to the experimental and control groups in the end of the experiment. Mann Whitney U Test and Wilcoxon Signed-Rank Test, which are non-parametric tests, were used in the analyses of the data acquired from the tool of measurement. In consequence of the research, a significant difference was observed between the experimental group, which received education through social networking sites, and the control group, to which no practices were applied. In other words, it was concluded that the education provided through the social networking sites was effective for the students in the experimental group.