Müziğin kanser hastaları üzerindeki psikolojik ve sosyal etkisi
The psychological and social effect of music on theppatients with cancer
  1. Tez No: 397392
  2. Yazar: İREM BOZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH AYDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Sosyoloji, Music, Sociology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu araştırmanın amacı, müziğin kanser hastaları üzerindeki psikolojik ve sosyal etkisinin araştırılması, kanser hastası bireylerin müziksel bir aktivitenin içinde bulunmadan önceki psikolojik durumları ile sonraki psikolojik durumlarının ve önceki sosyal durumları ile sonraki sosyal durumlarının karşılaştırılıp incelenmesidir. Bu araştırmada makale tarama ve betimsel yöntem kullanılmıştır. Betimsel yöntem, yazışma, yazılı iletişim yoluyla veri toplama tekniğidir. Buna göre, veriler toplanmış analizleri yapılmıştır. Tez konusu yalnızca meme kanserli hastalar ve Sevda Cenap And Müzik Vakfı Farkındalık Korosu koristleri ile sınırlandırılmıştır. 28 soru hazırlanmış, 35 koriste uygulanmıştır. Ayrıca koristlere ve koro şefine açık uçlu sorular yöneltilmiştir. Araştırmanın sonucunda katılımcıların koroya katılmadan önceki psikolojik ve sosyal durumlarının kötü olmadığı fakat koroya katıldıktan sonra psikolojik ve sosyal durumlarının çok daha iyi olduğu ortaya çıkmıştır. Koristler Farkındalık Korosuna katıldıktan sonra kendilerini daha huzurlu ve daha mutlu hissettiklerini, aynı hastalıkla mücadele eden başka bireylerle ortak bir sosyal aktivitenin içinde bulunuyor olmaktan mutlu olduklarını dile getirerek, müziğin kanser hastaları üzerindeki önemini ortaya çıkarmıştır. Yapılan araştırmada elde edilen verilere bakıldığında öngörüldüğü üzere, müziğin kanser hastalarının yaşamları üzerinde olumlu etkilerinin olduğu ve hastaların müziğin etkisiyle psikolojik ve sosyal anlamda kendilerini daha iyi hissettikleri ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This research aims to analyze and compare the psychological situations which the patients with cancer have experienced before and after being involved in a musical activity. Article browsing and descriptive method has been used in this article. The thesis topic has been limited by only the patients with breast cancer and the chorists of Sevda Cenap Foundation Awareness Choir. Twenty eight questions have been created and asked to thirty five chorists. Besides, the conductor and the chorists have been asked open-ended questions. As a result of the survey, it has been revealed that the psychological and social situations of the participants before the choir were not bad, however, they were much better socially and psychologically after being involved in the choir. By stating that they have been feeling more tranquil and happier after participating in Awareness Choir and being involved in a common social activity with the individuals struggling cancer, they have revealed the importance of the music on patients with cancer. As it has been foreseen by taking the data gathered by the survey, it has been stated that music has positive impacts on the lives of cancer patients and it makes them feel much better both socially and psychologically.