Bankalarda hizmet içi eğitim ve eğitim ihtiyacının belirlenmesine yönelik bir araştırma
In service education at banks and a research about determination of education necessity
  1. Tez No: 397393
  2. Yazar: DERYA KORKUTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Eğitim ve Öğretim, Banking, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırma banka çalışanlarının eğitim ihtiyaçlarının tanımlayıcı özelliklerine göre farklılaşma durumunu belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Beş bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde problem durumu, araştırmanın amacı, önemi, varsayımlar, sınırlılıklar ile tanımlar bulunmaktadır. İkinci bölümde, insan kaynakları yönetimi, hizmet içi eğitim ve eğitim ihtiyacının belirlenmesi konuları anlatılmıştır. Üçüncü bölümde, çalışmanın yöntemi açıklanmış, Ankara ili Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren banka çalışanları araştırmanın evrenini oluşturmuş, veri toplama aracı olarak kullanılan anket sorularına güvenilirlik ve geçerlilik analizleri yapılmış ve verilerin istatistiksel analizi hakkında bilgi verilmiştir. Dördüncü bölümde, amaç doğrultusunda hazırlanan anket formu; Ankara ili Çankaya ilçesinde faaliyet gösteren banka şubelerinde çalışan 338 kişiye uygulanmıştır. Anketlerden elde edilen veriler bilgisayar ortamında SPSS 21,0 istatistik programı aracılığıyla değerlendirilmiştir. Banka çalışanlarının tanımlayıcı özelliklerinin belirlenmesinde frekans ve yüzde analizlerinden, eğitim ihtiyaçlarının belirlenmesinde ortalama ve standart sapma istatistiklerinden, tanımlayıcı özeliklerine göre eğitim ihtiyaçlarının farklılaşma durumunun incelenmesinde T testi, Tek Yönlü Anova ve Tukey testlerinden faydalanılarak elde edilen bilgilerin analizinde sonuçlar tablolar halinde gösterilerek bulgular yorumlanmıştır. Beşinci ve son bölümde ise sonuç, öneriler paylaşılmıştır. Araştırma sonucunda; banka çalışanları en fazla pazarlama ve rekabet ile koçluk konularında eğitime ihtiyaç duymaktadırlar, en az eğitim ihtiyacı duydukları konular ise bilgisayar bilgisi ve bankacılık kültürü konularına ilişkindir. Banka çalışanlarının tanımlayıcı özellikleri açısından da eğitim ihtiyaçlarında farklılıklar bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine necessity of different in-service training programs for the employees of banks. This study is divided into five parts and in the first part, research question, the aim of the research, the importance of the research, assumptions, limitations and descriptions are presented. In the second part, human recourses management, in-service training and the major training needs are discussed. In the third part, the methodology of the research is described. The study is carried out at banks that are located in the Cankaya province of the city of Ankara. The data for the research is gathered through the surveys that are conducted on the employees of these banks. The reliability and validity of the survey questions have all been tested appropriately. In the fourth part, surveys were conducted with 338 employees who work at various bank branches in Ankara, Cankaya area. The data which were received from surveys were calculated with SPSS 21.0 statistics computer program. frequency and percentage analysis techniques are used to determine the descriptive features of bank employees; average and standard deviation methods are used to determine the training needs; T test, One Way Anova and Tukey Tests are used to analyze the situation of differences between descriptive features of training needs. In the last part, the results of the research and recommendations are provided. The results of the study indicates that banks' employees are mostly looking forward to take coaching, marketing and competiton courses. The less demanded courses can be listed as computer and the culture of banking. Besides, there are some differences among employees in the aspects of the characteristics of training needs.