Arap yazılı basınında sık kullanılan güvenlik ve terörizm alanındaki terimlerin incelenmesi ve Arapça öğretimindeki yeri
Examination of terms fruquently used security and terorism in Arab printed media and its role in Arabic language teaching
  1. Tez No: 397395
  2. Yazar: FARUK ÖZENÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA YILDIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Eğitim ve Öğretim, Eastern Linguistics and Literature, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Arap dilinin önemi günden güne artmaktadır. Özellikle Türkiye'de son yıllarda Arap dili öğretimine yönelik yayınlar artmıştır. Bu çalışmada Arap yazılı basınında yer alan gazetelerde sık kullanılan güvenlik ve terörizm alanındaki terimler ele alınmıştır. Bu çalışmanın amacı, Türkçe ve Arapçadaki güvenlik ve terörizm alanındaki terimleri kullanmanın ve anlamanın önemini ortaya çıkarmak ve eş değerlerini tespit etmektir. Çalışmada, Arap yazılı basınında ulaşılan gazetelerden taranarak bulunan terimlerin Türkçe karşılıkları belirlenmiştir. Böylece bu terimlerin kullanımında anlam kargaşasının önüne geçilmek hedeflenmiştir. Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde çalışmanın amacı, önemi ve yöntemi üzerinde durulmuştur. İkinci bölümde basın dili ve terminolojiden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde tespit edilen güvenlik ve terörizm alanındaki terimlerin Türkçedeki eş değerleri derlenmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise sonuç ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The importance of the Arabic language is increasing day by day. Especially publications for the Arabic language teaching in Turkey has increased in recent years. In this study Arabic in newspapers located in the printed media is discussed frequently used terms in the field of security and terrorism.The aim of this study is the use of terms in the field of security and terrorism in Turkish and Arabic and reveal the importance of understanding and to identify equivalent. In the study, Turkish equivalents of terms which are scanned from printed newspapers reach the Arab press has been identified. Thus, it is aimed to prevent the ambiguity in the use of these terms.The study consists of four parts. The first part of the aim of this study was focused on the importance and methods. The second part is mentioned in the press language and terminology. Turkish equivalent in terms of security and terrorism in the areas identified in the third section was compiled. In the last part of the study results and recommendations were presented.