Fen bilgisi öğretmen adaylarının kelime işlemci yazılımını görsel ve grafiksel tasarım amaçlı kullanabilme düzeylerinin belirlenmesi
Investigating preservice science teachers' level of using word processor programme in accordance with the purpose of visual and graphical design
  1. Tez No: 397405
  2. Yazar: ŞULE ELMALI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİH ATEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının kelime işlemci yazılımını kullanarak görsel grafiksel tasarım amaçlı kullanabilme düzeylerinin belirlenmesi ve bu beceri düzeyleriyle öğretim teknolojilerine karşı tutumları arasındaki ilişkiyi incelemektir. Kelime işlemci yazılımını görsel grafiksel tasarım amaçlı kullanabilme düzeyini belirlemek için, en yaygın olarak kullanılan Microsoft Office Word programı tercih edilmiştir. Çalışmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu 2013-2014 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminde Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Fen Bilgisi Öğretmenliği programında öğrenim görmekte olan 3.sınıf öğrencisi olan 63 kişi oluşturmaktadır. Çalışmada kelime işlemci yazılımı (MS Word) ile gerçekleştirilen Görsel Grafiksel Tasarım Oluşturma Testi (GGTOT), araştırmacı tarafından seçilmiş olup, Fen Bilimleri ders ve çalışma kitaplarında bulunan görsel tasarımlar ve çizim yapılabilecek türdeki ögeleri içeren 4 soruluk bir performans testidir. Bu görevler sırasıyla çizim nesnesi, akış diyagramı, tablo ve kavram haritası oluşturma şeklindedir. Daha sonra, aynı öğrenci grubunun öğretim teknolojilerine karşı tutumlarını belirlemek için 37 sorudan oluşan beşli likert tipi“Öğretmen Adaylarının Öğretim Teknolojilerine Yönelik Tutumlarının İncelenmesi”anketi kullanılmıştır. Anket, derslerde öğretim teknolojilerinin kullanımına inanma, derslerde öğretim teknolojilerinin kullanımından zevk alma, öğretim teknolojilerinin kullanımından zevk almama, öğretim teknolojilerini kullanmaya isteksiz olma, öğretim teknolojilerinin faydalarına inanma olmak üzere toplam 5 alt boyuta sahiptir. Ölçme araçlarının uygulanmasından elde edilen bulgular, erkeklerin GGTOT puanlarının kızlara göre daha yüksek olduğu ve bu farkın istatistiksel olarak anlamlı olduğu sonucunu ortaya çıkarmıştır. Ayrıca, öğretmen adaylarının , kişisel bilgisayara sahip olma durumunun da GGTOT puanları üzerinde anlamlı bir etkiye sahip olduğu görülmüştür. GGTOT alt boyutlarından elde edilen puanlar ile ÖTYTÖ ölçeğinden aldıkları toplam puan arasındaki ilişki sonuçları ise,“tablo oluşturma”alt boyutu hariç tüm alt boyutlar ile ÖTYTÖ toplam puanları arasında pozitif yönde anlamlı bir ilişki olduğunu ortaya çıkarmıştır. Tablo oluşturma alt boyutu ile GGTOT başarı puanı arasında herhangi bir ilişki bulunamamıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to determine whether pre-service science teachers' use word processor program according to purpose of visual and graphical design and investigate relationship between these abilities and attitudes towards using instructional technologies. Microsoft Office Word program which is one of the most frequently used software among similar programs was chosen for this purpose. Correlational survey method was used in this research. 63 junior students constitute the study of the group who enrolled Gazi University Department of Science Teaching Program in spring term of 2013-2014 academic year. In the study, Visual and Graphical Design Performance Test(VGDPT) was used, including 4 tasks which are frequently repeated in science textbooks, and are usable with MS Word , selected by the researcher. These tasks of the performance test are to create a drawing object, a flow chart, a table and a concept map in order. Afterwards, scale of 'attitude scale towards using instructional technologies for pre-service teachers (USIT) five-level Likert item scale was used which is consisted of 37 questions was used to the same group to assess level of attitudes towards using instructional technologies. The scale have 5 sub dimensions named as ''belief regarding usage of instructional technology in lesson,“appreciation to usage ofinstructional technology in lesson”,“unappreciated using instructional technology”“disinclination to make use of instructional technology”and“belief in usefulness of instructional technology”. According to the findings of the implementation of measurement tools, findings suggests that boys are more succesful than girls in VGDPT. There was a statistically significant difference between boys and girls in performance questions. It was also found that there was statistically significant difference between the fact whether or not pre-service teachers have their own computers and the average of their scores on VGDPT. According to the results of the correlation analysis which aims to determine the relationship between the scores of the preservice teachers on subdimensions of VGDPT and total scores of the preservice teachers on USIT scale, it was found that there was a significant positive relationship for all sub-dimensions except“creating table”task. It was also found that there was no statistically significant difference between creating table" task and VGDPT score.