7. sınıf matematik dersinde çember ve daire konusunun öğretiminde probleme dayalı öğrenme yönteminin öğrencilerin motivasyonlarına ve matematik kaygı düzeylerine etkisi
The effects of the problem based learning method on the motivation and anxiety levels of the 7th grade mathematics students in the teaching of circumference and circle
  1. Tez No: 397417
  2. Yazar: SALİH ÇAKIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SERDAR AZTEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Aktif öğrenme yöntemlerinden biri olması ve öğrencileri güdüleme potansiyelinden dolayı Probleme Dayalı Öğrenme (PDÖ) yöntemi, uzun yıllardan beri matematik eğitimcileri tarafından savunula gelen öğretim yöntemlerinden biri olmuştur (Hmelo-Silver, 2004). Bu araştırma matematik derslerinde probleme dayalı öğrenme yönteminin, öğrencilerin derse ilişkin motivasyon ve kaygı düzeylerine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Nicel ve nitel araştırma yaklaşımları benimsendiği (nicel kısmı ön test - son test kontrol gruplu yarı deneysel) bu araştırmanın deseni karma araştırma yaklaşımlarından biri olan gömülü desendir. Araştırma, 2014-2015 Öğretim yılında bir devlet ortaokulunun 7. Sınıflarının iki şubesindeki toplam 52 öğrenci ile gerçekleştirilmiştir. Bu öğrencilerin 26 sı deney grubunda, 26 sı kontrol grubunda yer almıştır. Deney grubunda“Probleme Dayalı Öğrenme Yöntemi”, kontrol grubunda ise“Geleneksel Öğretim Yöntemleri”kullanılmıştır. Araştırmada verileri, Tahiroğlu ve Çakır (2014) tarafından geliştirilen“Matematik Motivasyon Ölçeği”, Şentürk (2010) tarafından geliştirilen“İlköğretim Öğrencilerine Yönelik Matematik Kaygı Ölçeği”ve yarı yapılandırılmış görüşme formu ile toplanmıştır. Nicel verilerin analizinde bağımsız t-testi, bağımlı t-testi ve mann-whitney U testi gibi parametrik ve parametrik olmayan testler kullanılmıştır. Bunun için SPSS-16 istatistik yazılımından yararlanılmıştır. Nitel verilerin analizi için Miles ve Huberman'ın (1994) tarafından ortaya konulan“verinin işlenmesi”,“verinin görsel hale getirilmesi”gibi aşamalar temel alınarak içerik analizi yapılmıştır. Araştırmada elde edilen verilerin analizi sonucunda; matematik eğitiminde probleme dayalı öğrenme yaklaşımında, PDÖ yönteminin kullanıldığı deney grubunda öğrencilerin motivasyonlarının arttığı ancak kaygı düzeylerinde anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür. Kontrol grubunda ise, öğrencilerin motivasyonlarının azaldığı ancak kaygı düzeylerinde yine anlamlı bir farkın olmadığı görülmüştür. Nitel verilerin analizi sonucunda PDÖ yöntemine göre ders işlenen deney grubu öğrencilerinin sürece ilişkin görüşlerinin olumlu olduğu tespit edilmiştir. Araştırmada elde edilen yukarıdaki bulgular ayrıntılı bir şekilde yorumlanmış ve çalışmanın sonunda çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Mathematics educators are interested in problem-based learning (PBL) because it's one of the active learning methods and it has a great potential for motivating students (Hmelo-Silver, 2004). Both qualitative and quantitative research approaches (the quantitative portion of the study is pretest-posttest control group quasi-experimental) have been considered in this study, the embedded research design, which is among the mixed research approaches, was used. The research was conducted with 52 seventh grade students from a state school during 2014-2015 academic years. Two groups of students were investigated. Both the experiment and the control groups consisted of 26 students. Problem based learning and traditional instruction methods were used in the experiment group and the control group respectively.“Math Anxiety Scale for Primary School Students”which was developed by Şentürk (2010),“Math Motivation Scale”which was developed by Tahiroğlu and Çakır (2014), and“Semi Structured Interview Form”were used in the research. In the analysis of research data, for quantitative data Independent Samples t-test, Paired Samples t-test and Mann-Whitney U test were used. Laid down by Miles and Huberman (1994)“data processing”,“making the data visually”as stages are based on, content analysis was used. SPSS-16 (Statistical Package for the Social Sciences) was used to analyze the data. As a result of the collected data analyses in the research; it has been observed that in problem-based learning approaches in mathematics education, PBL method that is used in experimental group, increased students' motivation but there was no significant difference in the anxiety levels of the students. Traditional instruction methods which were used in control group, decreased students' motivation but there was again no significant difference in the anxiety levels of the students. By means of appreciating qualitative data results, it was found that students have positive opinions about process of PBL method. Results were implemented and there were different recommendations at the end of the study.