Lise öğrencilerinin fizik dersi tutumlarının CHAID analizi ve lojistik regresyon analizi ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi
Comparative analysis of high school students' attitudes towards physics by CHAID analysis and logistic regression analysis
  1. Tez No: 397418
  2. Yazar: MEHMET ŞATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHTAP ÇAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ölçme ve Değerlendirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırma lise öğrencilerinin fizik dersine yönelik tutumlarının ve bu tutumu etkileyen faktörlerin CHAID analizi ve lojistik regresyon analizi teknikleri ile karşılaştırmalı olarak incelenmesi amacını taşımaktadır. Çalışmanın evrenini 2014-2015 eğitim öğretim yılında Ağrı İli Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı liselerde okuyan öğrenciler, örneklemini ise seçkisiz olmayan örnekleme yöntemlerinden maksimum çeşitlilik örnekleme yöntemi ile seçilen 358 kız ve 368 erkek öğrenci olmak üzere toplam 726 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmaya katılan lise öğrencilerinin fiziğe yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla, Tekbıyık ve Akdeniz (2010) tarafından geliştirilmiş olan“Ortaöğretim Öğrencilerine Yönelik Güncel Fizik Tutum Ölçeği”kullanılmıştır. Öğrencilerin sosyo-demografik bilgileri ise araştırmacı tarafından oluşturulan“Kişisel Bilgi Formu”aracığıyla toplanmıştır. Verilerin analizinde SPSS 21 paket programı ile LİSREL 8.71 paket programı kullanılmıştır. LİSREL 8.71 paket programı kullanılarak yapılan analizler neticesinde araştırmada kullanılan fizik tutum ölçeğinin orjinalinde olduğu gibi dört alt boyuta sahip olduğu ve alt boyutların sırasıyla önem, kavrama, gereksinim ve ilgi boyutları olduğu görülmüştür. SPSS 21 paket programı kullanılarak yapılan analizlerde, hem lojistik regresyon analizi hem de CHAID analizi sonucunda lise öğrencilerinin fizik dersine yönelik tutumları üzerinde etki düzeyi en yüksek olan değişkenin“fizik dersinde öğrendiği bilgi ve beceriyi günlük yaşantıda karşılaştığı olaylarda kullanma”ve“fizik dersini sevme”bağımsız değişkenlerin olduğu bulunmuştur. CHAID analizi ve lojistik regresyon analizinin sınıflandırma performansları incelendiğinde, lojistik regresyon analizinin ihmal edilebilir bir seviyede biraz daha iyi bir sınıflandırma oranına sahip olduğu bulunmuştur. Fakat CHAID analizinin lojistik regresyon analizine göre daha detaylı ve anlaşılır sonuç vermesi, bağımsız değişkenler arasındaki ortak etkiyi açıklaması ve bağımlı değişken ile bağımsız değişkenler arasında detaylı bilgiler sağlaması dikkate alındığında sınıflandırma çalışmalarında CHAID analizinin tercih edilmesi daha uygun gözükmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to scrutinize high school students' attitudes towards psychics and to investigate factors affecting these attitudes by using CHAID analysis and logistic regression analysis and by comparing these techniques. The population of this study consists of the students studying at high schools bound to Ağrı Provincial Directorate of National Education in 2014-2015 educational year and the sample of this study consists of 358 female and 368 male students (726 in total) who were chosen by using maximum variation sampling that is one of methods of the non random sampling. In order to determine the attitudes of these students towards physics, Physic Attitude Scale for Secondary Education Students, which was developed by Tekbıyık and Akdeniz (2010) were used. Personal Information Form, which was developed by the researcher to get students' socio-demographic information were collected. SPSS 21.0 and LISREL 8.71 packaged software were used for statistical analysis of the data. As a result of the analyses conducted by using LISREL 8.71 packaged software, it was determined that Physics Attitude Scale had four subdimensions and these subdimensions were importance, comprehension, requirement and interest in sequence. As a result of the analyses, which were CHAID analysis and logistic regression analysis, conducted by using SPSS 21 packaged software, the independent variables having the highest effect on high school students' attitudes towards physics were“to use knowledge and skills students gained in their daily life”and“to like physics”. Subsequent to scrutinizing classification performances of CHAID analysis and logistic regression analysis, it was found that logistic regression analysis had better classification rate in a negligible level. However, it appeared that CHAID analysis was more suitable for classification studies compared with logistic regression analysis in terms of giving detailed and understandable results, explaining common effect among independent variables and giving detailed information between dependent and independent variables.