Üstün yetenekli öğrencilerde sanatsal gelişim özellikleri
Artistic development characteristics of gifted and talented students
- Tez No: 397419
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YUSUF BAYTEKİN BALCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırmada, üstün yetenek düzeyine sahip oldukları saptanmış 12 -14 yaş grubu üstün yetenekli öğrencilerin sanatsal gelişim kriterlerinin sanatsal gelişim düzeylerine uygunluğu incelenmiştir. Bu bağlamda öğrencilerin çalışmaları sanatsal gelişim kriterlerinden renk, mekân, oran ve hareket anlayışı bakımından uygunluğuna cevap aranmaktadır. Bu amaç doğrultusunda üstün yetenekli olduğu belirleyici testlerle (Visc-r, TKT, Torrence) sabit olan 30 kişilik çalışma grubuna (12 Erkek 18 Kız)“Ailem ve Ben”konulu resim çalışması yaptırılmıştır. Bu çalışmada Nitel araştırma görsel analiz yöntemi model alınarak, öğrencilere yaptırılan resimler veri kaynağı olarak ele alınmıştır. Resim değerlendirme kriterleri belirlenirken sanat eğitimi konusunda uzman kişilerin görüşleri alınmıştır. Resimler renk, mekân, oran, hareket açısından sanatsal gelişim kriterlerine göre teker teker analiz edilmiş ve yorumlanmıştır. Aynı zamanda bu analizler uzman kişiler tarafından da incelenmiş ve araştırma bulguları ortaya konulmuştur. Sonuçlara genel olarak bakıldığında üstün yetenekli öğrencilerin normal öğrenciler ile sanatsal gelişim kriterleri açısından benzer bir gelişim gösterdikleri görülmüştür. Üstün potansiyele sahip bu öğrenci kitlesinin beklenen düzeyde çalışmalar üretebilmeleri için mevcut duruma göre sanatsal açıdan daha zenginleştirilmiş bir eğitim almaları önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, correspondence between artistic development criterions and artistic development levels of 12 – 14 years old students who were identified as gifted and talented was researched. The main focus on students' works was on artistic criterions such as color, space, ratio and motion concepts. For this purpose, group of 30 students (12 male and 18 female), who were selected as gifted and talented by identifying test (Visc-r, TKT, Torrence), were asked to make drawings on topic“My Family and Me”. In this qualitative study visual analysis method was used and students' drawings were considered as data. During identification of evaluation criterions for drawings, opinions of experts in field of fine arts was also considered. Each drawing of students was analyzed and interpreted individually according to artistic development criterions such as color, space, ration and motion concepts. The conducted analyses were also examined by experts and research findings were stated. Findings show that gifted and talented students show similar artistic development as average students. It's proposed that talented students should be able to access artistically enriched educational programs in order to fulfill their high potential.