Eğitim fakültesi öğrencilerinin, sosyo-kültürel durumları ve enformatik bilgi düzeylerinin, yaşam doyumları ile ilişkisi
Examining the relationships between faculty of education students' socio cultural status and level of enformatic knowledges and perception of life satisfaction
  1. Tez No: 397426
  2. Yazar: EYÜP AVCI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALÜK ÜNSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimin Sosyal ve Tarihi Temelleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Bu araştırmanın amacı, eğitim fakültelerinde öğrenim gören öğrencilerin sosyo-kültürel durumlarını, enformatik bilgi düzeylerini ve bunların yaşam doyumları ile ilişkisini incelemektir. Buradan hareketle üniversite gençliğinin profili ve yıllar içerisinde meydana gelen ilgi durumlarındaki değişmelerin üniversite gençliğine nasıl yansıdığı sorgulanmaktadır. Bu amaçla tasarlanan araştırma; Gazi Üniversitesi, Kırıkkale Üniversitesi ve Uşak Üniversitesi Eğitim Fakültelerinde okuyan öğrenciler ile gerçekleştirilmiştir. Araştırma betimsel bir çalışmadır ve tarama yöntemi kullanılmıştır. Var olan durum betimlenerek, değişkenler arası ilişkiler ve ilişkinin ne düzeyde olduğu saptanmaya çalışılmıştır. Bu araştırmada, eğitim fakültesi öğrencilerinin enformatik bilgi düzeyleri ve yaşam doyumlarını ortaya koymaya yönelik değerlendirmeler, var olan şekliyle betimlenmeye çalışılmıştır. Araştırmanın veri toplama araçları; Sosyo- Kültürel Durum Belirleme Anketi, Enformatik Bilgi Düzeylerinin Belirlenmesi Anketi ve Yaşam Doyumu Ölçeğidir. Bu bağlamda anket verileri için yüzde (%) ve frekans (f) tekniklerinden yararlanılmıştır. Yaşam doyumu ile ilgili veriler içinse t-testi, anova gibi analiz tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, öğrencilerin yayın takip etme sıklıkları ayda bir civarındadır, ayrıca öğrencilerin haftada yaklaşık 1-5 saat arasında kitap okudukları anlaşılmaktadır. Öğrencilerin boş zaman etkinlikleri olarak TV izleme, sinemaya gitme, internet kullanma ve kitap okuma gibi aktiviteleri tercih ettikleri anlaşılmaktadır. Öğrencilerin teknolojik aygıt olarak akıllı telefon ve dizüstü bilgisayar kullandıkları sonucuna ulaşılmıştır. Öğrencilerin yaşam doyum düzeyleri genelde orta düzeydedir. Araştırma sonunda; öğretmen adaylarının bilgiye erişim ve internet teknolojilerini kullanma düzeylerini geliştirecek yönde programların yeniden ele alınması, farklı fakültelerde öğrenim gören öğrencilerin yaşam doyumu ve enformatik becerilere ilişkin algıları karşılaştırmalı olarak incelenmesi ve öğrencilerinin sosyal, psikolojik ve ekonomik olarak yaşam doyumlarını doğrudan ve dolaylı olarak etkileme potansiyeli olan değişkenler kullanılarak araştırmalar yapılması gibi önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study seeks to explore the relationships between faculty of education students' perceptions on life satisfaction and levels of informatics knowledge in regard of students socio economic status. In this study we try to explain university students both demographic profiles and probable changes through years. A total of 270students employed in three university, Gazi University, Kırıkkale University, and Uşak University participated in this descriptive study designed in survey model. In descriptive studies, researchers try to explain correlations between different variables and explore phenomena deeply. In this study we try to explain faculty of education students levels of informatics knowledge and perceptions on life satisfaction in a detailed way. In order to explore faculty of education students' perceptions on their own socio cultural situations,“Exploring Socio Cultural Situation Inventory”developed by the researcher and perceptions on their levels of informatics knowledge“Exploring Informatics Knowledge Inventory”developed by the researcher were used. In order to obtain faculty of education students perceptions on their life satisfaction“Life Satisfaction Scale”was used. Data were analyzed via SPSS 15 program. Percentages, frequencies, t-test and ANOVA were also conducted to analyze participants' perceptions according to their some demographical variables. Results revealed that there faculty of education students read periodicals once in a month. Furthermore, students spend about 1-5 hour of daily time for reading books. Students prefer watching TV, going to the cinema, making surf on internet, and reading books in their free times. Results also demonstrated that faculty of education students have smart phones and notebooks so they spend their times on using their high technological devices in order to study or make other activities. However, faculty of education students perceptions of their level of life satisfaction could be seen as moderate level. In this regard it may be said that students try to enjoy their life but they are not as satisfied as they dream. Results illustrated that faculty of education students don't spend their free times in an effectively way. Therefore both faculty and university administrators should organize activities like, visiting museums, and rest homes. In addition prospective teachers reading habits must be taken into account by administrators and there must be reading activities for teacher candidates. Additionally, students reading their fields chronicles and developing their professional knowledge and skills is so crucial. Finally there must be extra efforts for avoiding computer and internet addictions for having both healthy and expert teacher candidates. Some suggestions revealed with regard of the present study such as enhancing prospective teachers access to knowledge resources and informatic technologies, creating effective instructions in order to develop prosective teachers professional and informatic skills. Additionally different faculties students perceptions on both life satisfaction and level of informatic knowledge can be examined in the future researches. Finally some variables could affect life satisfaction perceptions of students both directly and indirectly can be examined in different type of research models.