Malzeme/nesne kullanımının serüveni ve sanatçı-sanat eğitimcisi görüşleri
Exploit of material/object use, and views of the artist-art trainer
  1. Tez No: 397461
  2. Yazar: GÖKÇEN ALKIŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. AYŞEGÜL TÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uygulamalı Sanatlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 226
Özet
Nitel araştırma yöntemi ile yapılan bu çalışma, sanatsal yaratım süreci içerisinde kullanılan malzemenin, sanatın başlangıcından günümüz güncel sanatına kadar geçen süreçte yapısal, tekniksel ve fikirsel anlamda nasıl bir değişim ve dönüşüm geçirdiğini bulgulamak ve günümüz sanatı içerisinde sıklıkla kullanılan alternatif sanat malzemesinin/nesnesinin yerini sorgulamak amacıyla tasarlanmıştır. Yönteme ilişkin veriler, literatür taraması ve görüşme formu ile elde edilmiştir. Araştırmanın literatüre dayalı kısmı“İnsanlık Tarihinden Modern Öncesi Döneme Kadar Resim Sanatında Malzemeye Genel Bir Bakış, Modernizm ve Malzeme Kullanımı, Post-modernizm ve Malzeme Kullanımı, Türk Sanatçılar ve Malzeme Kullanımı”ve“Malzeme/nesne Kullanımının Günümüz Sanat Eğitimine Etkileri”olmak üzere beş başlık altında toplanmıştır. Görüşme formu ile elde edilen verilerin analizinde 'nitel içerik analizi' yöntemi uygulanmıştır. Sanatçı-sanat eğitimcileri ile yapılan görüşmeler sonucunda elde edilen bilgiler çözümlenerek, araştırma amacında yer alan sorulara ve nitel içerik analiziyle oluşan kod ve temalara göre yorumlanmıştır. Araştırmanın literatür taraması ile elde edilen verilerinden oluşan sonuçlarına bakıldığında, sanatın ilk yaratımsal malzemesi olan boyanın, insan aklının ehil hale gelmesiyle önce tekniksel daha sonra da fikirsel anlamda değiştiği ve dönüştüğü saptanmıştır. Bu değişim ve dönüşümle birlikte, zamanla boyanın içerisine karıştırılarak dâhil olan minör malzemelerin varlığı, sanatsal yaratım malzemesini -dolayısıyla anlatım dilini- ve yapıtı farklı bir boyuta taşıyarak zenginleştirmiştir. Sanatçının yüzyıllarca çözümlemek, değiştirmek, dönüştürmek, başkalaştırmak, yeniden oluşturmak ya da bozmak için kullandığı malzeme, sanatın başlangıcından günümüz güncel sanatına kadar geçen süreçte devinimsel olarak evrimine devam etmiş ve yaşamın içinde varlığını gösteren her şeyin sanatın yaratım malzemesi olmasıyla malzeme, yeni bir anlam ve dil kazanmıştır. Bugün sanat yapıtını oluşturan her türlü malzeme/nesne Dünya'da ve Türkiye' de sanatçılar tarafından çözümlenmeye devam eden canlı bir aktarıcıdır. Araştırmanın nitel içerik analizi ile elde edilen sonuçlarına bakıldığında mevcut sanat eğitimi uygulamalarının günümüz sanat anlayışını ve tekniklerini karşılar nitelikte olmadığı ve mevcut yetenek sınavı sisteminin bireyi yaratıcılık durumu, performans ve alternatif malzeme/nesne kullanım becerisine ilişkin olarak ölçmediği belirlenmiştir. Sanat eğitimi veren kurumlarda malzeme atölyelerinin olmadığı, teknik ve alt yapı sorunlarının yaşandığı tespit edilmiştir. Günümüz sanatının geleneksel tavırdan kurtulmuş olduğu saptanmış, bu tavra uygun atölyelerin oluşturulmasının gerekliliği vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Having been conducted with qualitative research method, this study is designed to find out how the material used within the artistic creation process has undergone a change and transformation in terms of structure, technics and idea during the process beginning from the start of art to the contemporary art of today, and to question the place of alternative art material/object used frequently in today's art. Data regarding the method were obtained by literature review and interview forms.Part of the research-based on literature is gathered under five headings“An Overview of the Painting Art Materials Until the Pre-Modern Period in the History of Mankind, Modernism and the Use of the Materials, Post-modernism and the Use of the Materials, Turkish Artists and the Use of the Materials”and“The Effects of the Use of Materials/Objects on Contemporary Art Education”. 'Qualitative Content Analysis' method was applied in the analysis of the data obtained by interview forms. The information obtained from interviews with artists and arts educators are analysed, and the questions in the survey were reviewed in accordance with the objectives and themes created by qualitative content analysis code. When considering the results of the study comprising of the data obtained by literature review, it was discovered that the paint, which is the first creational material of the art, changed and transformed in terms of, initially technics, then of intellectual, after the human mind became capable. Thanks to this change and transformation, existence of minor material that has been included by mixing it into paint, enriched the artistic creation material – hence the expression dialect, and the structure by conveying them to a different dimension. The material that the artist used it to analyse, change, transform, alter, re-create or spoil has continued its evolution kinetically during the process beginning from the start of art to today's contemporary art, and the material has gained a new meaning and a dialect after everything being in life became the creation material of the art. Any kind of materials/objects constituting the structure of art is an alive transmitter which has been continued to be analysed by artists in the world and Turkey. When considering the study results obtained by qualitative analysis of content, it was found that the current practices of art education is not of satisfying the today's understanding and techniques of art, and the current system for aptitude test does not evaluate the person regarding his creativity character, performance and alternative material/object usage ability. The absence of workshop materials in art education institutions was observed and technical and infrastructure problems have been found. Contemporary art has been found to move away from traditional attitudes and the necessity for the establishment of workshops in accordance with this attitude is emphasized.