Beyin frekans teknolojisinin 9. sınıf düzeyindeki öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effects of brain frequency technology on the attitude of 9th grade students towards biology course
- Tez No: 397462
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ESER ELÇİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoloji Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Bu araştırmanın amacı, Beyin Frekans Teknolojisinin 9. sınıf düzeyindeki öğrencilerin biyoloji dersine yönelik tutumlarına etkisinin değerlendirilmesidir. Beyin Frekans Teknolojisinin tutumlara etkisinin değerlendirilmesi için araştırmacı tarafından duyuşsal tutum alanına yönelik olarak bir tutum ölçeği geliştirilmiştir. Araştırmanın ilk boyutu için Ankara ili Nallıhan ilçesinde yer alan Anadolu Öğretmen Lisesi'nden rasgele seçilen 150 öğrenciye, biyoloji dersine yönelik duygu ve düşünceleri ile ilgili kompozisyon yazdırılmış ve elde edilen kompozisyonlardan ve alanyazında yapılan çeşitli tutum ölçeklerinden yararlanılarak 55 maddelik bir madde havuzu oluşturulmuştur. 55 maddelik ölçek üç 9. sınıf öğrencisine, iki biyoloji öğretmenine ve iki Türk Dili öğretmenine dil açısından inceletilmiş ve 10 maddenin anlaşılır olmadığına karar verilerek taslak ölçekten çıkarılmıştır. Hazırlanan taslak ölçek Yenimahalle ilçesindeki bir Anadolu Lisesi'nden rastgele seçilen 220 öğrenciye uygulanmıştır. Yapılan analizler sonucunda 9 madde ölçekten çıkartılmış ve 36 maddelik nihai ölçek oluşturulmuştur. Nihai ölçek Çankaya ilçesindeki iki Anadolu Lisesi'nde öğrenim göre 170 kişiye uygulanmış ve faktör analizleri yenilenmiştir ve toplam varyansı %70,111'ini açıklayan 7 faktörlü bir ölçek elde edilmiştir. Ölçeğin güvenirliği, madde-toplam puan korelasyon madde analizi, alt ve üst grup ortalamaları farkına dayalı madde analizi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca ölçeğin tümü için Cronbach alpha güvenirlik katsayısı 0,965 olarak hesaplanmıştır. Araştırmanın ikinci boyutu için deneysel desen kullanılmış olup Yenimahalle ilçesindeki bir Anadolu Lisesi'nde öğrenim gören 9. sınıf düzeyindeki öğrencilerden rasgele seçilen 40 öğrenci kontrol grubu olarak, 60 öğrenci ise deney grubu olarak atanmıştır. Kontrol grubuna araştırmacı tarafından hazırlanan tutum ölçeği ön test ve son test olarak uygulanmıştır. Deney grubuna ön test olarak uygulanan tutum ölçeği ardından 21 gün boyunca fen bilimleri çalışma becerisine yönelik olarak hazırlanmış Beyin Frekans Teknolojisi mp3'leri düzenli olarak dinletilmiş ve son test olarak tutum ölçeği yeniden uygulanmıştır. BFT'nin etkisini analiz etmek üzere bağımlı gruplar için t-testi ve ilişkili ölçümler için t-testleri kullanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre BFT uygulaması yapılan deney grubu öğrencilerinin, hiçbir uygulama yapılmayan kontrol grubu öğrencilerine göre biyoloji dersine yönelik tutumlarında olumlu yönde artış olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
his study aims to investigate the effects of brain frequency technology on the attitude of 9th grade students towards biology courses. In order to evaluate the effects of brain frequency technology on attitude, an attitude scale was formed for assessment of affective attitude. On the first step of the study, 150 randomly selected students from Anatolian Teacher Training School in Nallıhan district of Ankara were asked to write an assay on their thoughts and sentiments on biology course. The assays, combined with various attitude scales in the literature to compose a 55 item list. The preliminary 55 item scale was assessed by 3 students from 9th grade, 2 Biology teachers and 3 Turkish language teachers. 10 of the queries were removed due to incoherence. The scale was tried on 220 students from Anatolian High School in Yenimahalle District. 9 more queries were removed off the scale, to form a final 36-item scale. The final scale was presented to 170 subjects from 2 Anatolian High Schools in Çankaya to reiterate the factor analyses. Total variance covered 70.111% with a 7 factor scale. Confidence of the scale was evaluated by using item/total score correlation, and difference of bottom and top group averages. Moreover the Cronbach's alpha confidence coefficient is 0.965. The second leg of the study utilizes an experimental pattern performed in an Anatolian High School in Yenimahalle District. Among 9th grade students, 40 were assigned to control and 60 to the experiment group. Control group students were presented with an attitude test, preliminary and finals tests prepared by the investigator. Following the attitude scale which was used as a preliminary test, for 21 days, the students in the experiment group were regularly subjected to Brain Frequency Technology mp3's prepared for increasing studying abilities in science subjects. By the end of this period, the attitude scale was applied as a final test. In order to analyze the effects of BFT, t-test for dependent groups and t-test for independent samples were used. According to the results of the tests students compared to the control group, the experiment group showed positive increase in attitude towards biology course.