İlköğretim matematik öğretmeni adaylarının değişen örüntülere ilişkin genelleme stratejileri
Pre- service elementary mathematics teachers' generalization strategies of growing patterns
  1. Tez No: 397463
  2. Yazar: DİLEK SUCUOĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜLAY KORU YÜCEKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Bu araştırmanın amacı, ilköğretim matematik öğretmeni adaylarının değişen örüntülere ilişkin genelleme stratejilerini belirlemektir. Araştırmada tarama modeli benimsenmiştir. Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından geliştirilen“Örüntü Testi”ve klinik görüşme tekniği ile toplanmıştır. Örüntü Testi, 2011- 2012 eğitim- öğretim yılında Gazi Üniversitesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği programında öğrenim gören 50 son sınıf öğrencisine uygulanmıştır. Ayrıca bu öğrencilerden 6 tanesi ile klinik görüşme yapılmıştır. Veriler nitel olarak analiz edilmiştir. Araştırma sonucunda öğretmen adaylarının şekil örüntülerini genellerken sayısal ve görsel olmak üzere iki temel yaklaşım benimsedikleri ortaya çıkmıştır. Görsel yaklaşımda öğretmen adayları şekle dayalı genellemeler yapmış ve değişkenler arasındaki ilişkinin incelendiği çok sayıda strateji kullanmışlardır. Sayısal yaklaşımda ise şekiller sayısallaştırılmış ve genellemede çoğunlukla ardışık terimler arasındaki fark kullanılmıştır. Strateji seçiminde şeklin yapısal özelliğinin etkili olduğu görülmüştür. Ayrıca bazı öğretmen adaylarının sabit değişen sayı örüntüsüne uygun bir model oluşturmada ve artarak değişen örüntüleri genellemede zorlandıkları tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to define pre-service elementary mathematics teachers' generalization strategies of growing patterns. The survey method was used in the study. Data were collected through“Patterns Test”developed by the researcher and clinical interview techniques. The Patterns Test was conducted with 50 senior students who were studying Elementary Mathematics Education at Gazi University in 2011- 2012 academic year. In addition, clinical interviews were carried out with six of these students. The collected data were analyzed qualitatively. The result of the study revealed that pre-service teachers adopted two basic approaches as numerical and figural to generalize the shape patterns. Within the figural approach, pre- service teachers made shape based generalization and used many strategies in which the relationship between the variables were examined. On the other hand, within the numerical approach, shapes were converted into numerical patterns and mostly the difference between the consecutive terms were used for generalization. It was ascertained that the structural features of shape influenced the choice of strategy. It was also determined that some pre- sevice teachers failed to convert the linear number pattern into a shape pattern and to generalize the quadratic patterns.