Ortaokul 5. sınıf matematik dersi öğretim programının öğretmen görüşlerine göre incelenmesi (Ankara ili örneği)
Examination of secondary school 5th grade mathematics curriculum according to teachers' views (Ankara province sample)
  1. Tez No: 397465
  2. Yazar: NİLÜFER NACAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. YÜCEL KAYABAŞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 216
Özet
Bilim ve teknolojinin gelişmesiyle ülkelerin eğitim sistemleri de değişmektedir. Bu sebeple 2012-2013 eğitim – öğretim yılı ile birlikte ülkemizdeki eğitim sisteminde değişikliklere gidilmiştir. 5. sınıflar ortaokul kademesine alınarak her derse ayrı alan öğretmenlerinin girdiği bir eğitim - öğretim hayatına başlanmıştır. Bu önemli değişimle birlikte 2013-2014 eğitim – öğretim yılında 5. sınıflara yeni bir matematik dersi öğretim programı uygulamaya konulmuştur. Bu çalışmanın amacı da her iki eğitim – öğretim yılında uygulanan Ortaokul 5. Sınıf Matematik Dersi Öğreti Programı'nı matematik öğretmenlerinin görüşlerine göre incelemektir. Araştırmanın verileri Ankara ilinin beş hizmet alanındaki okullarda görevli matematik öğretmenlerinden 2013 – 2014 eğitim – öğretim yılının sonunda toplanmıştır. Araştırmada beşli likert tipi derecelendirilmiş anket ve yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmıştır. Ankete 130 matematik öğretmeni katılmıştır. Anket üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere ait 6 madde, ikinci ve üçüncü bölümde her iki eğitim – öğretim yılında uygulanan programın ögelerine ait 66'şar madde bulunmaktadır. Her iki eğitim öğretim yılı için aynı maddelerden oluşan yarı yapılandırılmış görüşme formu hazırlanmıştır. Yarı yapılandırılmış görüşme formu iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde kişisel bilgilere ait 5 madde ve ikinci bölümde programla ilgili 9 madde yer almaktadır. 2012 – 2013 eğitim – öğretim yılında uygulanan programa ait görüşmeye 14 matematik öğretmeni ve 2013 – 2014 eğitim – öğretim yılında uygulanan programa ait görüşmeye 16 matematik öğretmeni katılmıştır. Çalışmada anket verilerinin güvenirliğini arttırmak amacıyla yarı yapılandırılmış görüşme formlarından yararlanılmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından beşli likert tipi derecelendirilmiş anket ile elde edilen verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Programın ögelerine ilişkin öğretmen görüşlerini belirlemek için frekans, yüzde, aritmetik ortalama ve standart sapma gibi istatistiksel tekniklerden yararlanılmıştır. Öğretmenlerin meslek deneyimi, görev yapılan okulun yerleşim yeri ve mezun olunan okul türü değişkenlerine göre, programa ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek amacıyla tek yönlü varyans analizi (ANAVO) yapılmıştır. Öğretmenlerin cinsiyet ve hizmet içi eğitim alma isteği değişkenlerine göre, programa ilişkin görüşleri arasında anlamlı bir fark olup olmadığını belirlemek için t-testi kullanılmıştır. Ankette yer alan iki programa ait öğretmen görüşleri arasındaki ilişkiyi belirlemek için Pearson korelasyon katsayısı hesaplanmıştır. Araştırmada veri toplama araçlarından yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen verilerin analizinde içerik analizi kullanılmıştır. Veriler, içerik analizinin sonucunda frekans (f) ve yüzde (%) istatistiksel tekniklerden faydalanılarak tablolaştırılmıştır. Öğretmenler 2012 - 2013 eğitim – öğretim yılında uygulanan programa ait değerlendirme ögesiyle ilgili maddelere“kararsızım”düzeyinde cevap vermişlerdir. Öğretmenler her iki programın diğer ögeleriyle ilgili maddelerini“katılıyorum”şeklinde cevaplamışlarıdır. Öğretmenlerin meslekteki kıdem yılına göre 2012 – 2013 eğitim – öğretim yılında uygulanan programın değerlendirme ögesinde anlamlı fark bulunmuştur. Her iki eğitim – öğretim yılında uygulanan programlar ile hizmet içi eğitim isteme durumu arasında anlamlı fark çıkmıştır. Diğer değişkenlerle ilgili anlamlı fark bulunmamıştır. Öğretmenler genel olarak her iki programı da olumlu bulmaktadır. Fakat 2013 – 2014 eğitim – öğretim yılında uygulanan programı daha olumlu buldukları belirlenmiştir. Programların uygulanmasında bazı sıkıntılara rastlanmaktadır. Bu durum için yarı yapılandırılmış görüşme formlarından elde edilen verilere göre okulların fiziki alt yapılarının yetersizliği, sınıfların kalabalık olması gibi sebepler sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
The educational systems of the countries change together with the development of science and technology. For this reason, since the 2012-2013 school year changes have taken place in the educational system of our country. The 5th grades are included in the secondary school stage and an educational life in which separate teachers enter into each lecture has begun. Together with this important change, a new mathematics curriculum has been put into practice to the 5th grades in the 2013-2014 school year. The purpose of this study is to examine the secondary school 5th grade Mathematics lecture curriculum applied in each of the two years according to mathematics teachers' views. The data for this research has been collected form mathematics teachers on duty in schools in five service areas of Ankara. A five-point Likert type scale survey and a semi-structured interview form were used in the research. 130 mathematics teachers participated in the survey. The survey consisted of three sections. The first section includes 6 items of personal information, the second and third sections include 66 items for curriculum elements. The same semi-structured interview form was prepared for each school year. The semi-structured interview form consisted of two sections. The first section includes 5 items of personal information and the second section includes 9 items related to curriculum. 14 mathematics teacher participated in the interview for the curriculum applied in the 2012-2013 school year and 16 mathematics teacher participated in the interview for the curriculum applied in the 2013-2014 school year. In the study semi-structured interview forms were benefited in order to enhance the reliability of survey data. SPSS software was used in the analysis of data obtained by data collecting tool five-point Likert type scale survey. To determine teachers' views regarding curriculum elements, statistical technigues such as frequency, percentage, arithmetic mean and standard deviation were utilized. Single factor variance analysis (ANOVA) was applied in order to determine whether there were significant differences in their views regarding curriculum according to the variables such as professional experience of the teachers, the location of the schools served and the school type being graduated. In order to determine whether there were significant differences in their views according to the sex and willingness for in-service training, t-test was used. To determine to dependence between teachers' views of two curricula found in the survey, Pearson correlation coefficient was calculated. In the analysis of data obtained from the semi-structured interview forms, content analysis was used. The data were tabulated using frequency (f) and percentage (%) statistical techniques according to the results of content analysis. Teachers responded to the items about evaluation elements of the curriculum applied in the 2012-2013 school year at the“undecided”level. Teachers responded to the other elements of the two curricula as“I agree”. A significant difference was found in evaluation element of the 2012-2013 curriculum according to the years of seniority in the profession of teachers. The difference was found to be significant in curricula of both years and willingness for in-service training. No significant difference was found about other variables. Teachers generally find both curricula as positive. However, it was found that they have brighter view for the curriculum applied in the 2013-2014 school year. Some difficulties are encountered in the application of the curricula. Reasons for this situation are listed as inadequacy of physical infrastructure of schools, the crowd in the classroom according to the data obtained by semi-structured interview forms.