Görsel sanatlar dersinin öğrencilere özgüven kazandırmada etkisi
The effects of visual art lesson in gainingself-confidence to the students
- Tez No: 397473
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLER AKALAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma, kaynak tarama modelinden yararlanılarak hazırlanmıştır. Görsel sanat uygulamalarının öğrenciyi duygusal yönden ne kadar etkileyebildiği üzerinde durulmuştur. Eğitim- öğretimin hangi basamağında olursa olsun, bir bireyin özgüven ve aidiyet duygusu kazanmasında görsel sanatlar eğitiminin çok önemli olduğu sonucuna varılmıştır. Bu araştırma, alanında uzman kişilerce yayımlanmış makale, tez ve kitaplardan derlenerek hazırlanmıştır. Yine benzer konularda hazırlanmış yüksek lisans ve doktora tezlerinden de faydalanılmıştır. Araştırma sonucunda; öğrencilerin zihinsel, bilişsel ve duygusal gelişimleri açısından görsel sanat eğitiminin yeri ve önemi belirtilmiştir. Sanat eğitimi derslerine aktif katılım sağlayan öğrencilerde başarabilme inancının geliştiği ortaya çıkmıştır. Özgüven gelişimini destekleyen sanat dersleri ile daha sağlıklı bireyler yetişeceği kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This research has been prepared based on the source searching model. It has been focused on how much the visual art performances could affect a child emotionally. It has been evaluated that how much important visual art education in gaining self-confidence and prestige on a person who is at any levels of education and training. This research has been concluded by the essay, thesis, and books published by the experts in their fields. Additionally, it has been benefited from master's degree and post graduate's thesis which are prepared but not published in similar subjects. In the result of this research, the place and importance of visual art education in terms of student's mental, cognitive, and emotional progress is stated. It has been also appeared that in the students who participate the art education lesson actively, the belief of success has improved. It is understood that with the lessons of art which support the self-confidence improvement, more healthy individuals will grow.