Deri konfeksiyon üretim bölümü için iyileştirme önerisi: İşletme uygulaması
Proposal for improvement of a leather confectionery production department: Business application
- Tez No: 397474
- Danışmanlar: PROF. FATMA ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Giyim Endüstrisi, İşletme, Clothing Industry, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Giyim Endüstrisi ve Moda Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 186
Özet
Araştırma; deri konfeksiyon işletmesinde mevcut durumun analizi ile üretim sürecindeki farklılıkları ortaya çıkarmak, bu farklılıklar içerisinde belirlenen bantta iyileştirme için öneriler getirmek ve önerilen iyileştirme çalışmalarının uygulanması ile elde edilecek zamansal değişimleri ortaya koymayı amaçlamaktadır. Betimsel özelliğe sahip olan araştırmada örnek olay yöntemi kullanılmıştır. Araştırma İstanbul'da faaliyet gösteren bir deri konfeksiyon işletmesinde yapılmıştır. Veriler gözlem, görüşme ve zaman etüdü yöntemi ile elde edilmiştir. Çalışmada birinci aşamada iş akışındaki farklılıkların ortaya koyulması amacıyla mevcut durumun belirlenmesi ve işlem aşamalarının ortaya çıkarılması sürecinde zaman etüdü ile standart zamanlar üzerinden değerlendirilmesi çalışmaları yapılmıştır. İkinci aşamada elde edilen sonuçlar ile iyileştirme çalışmaları planlanan ön işlemler bandında üretim sürecini azaltacak işlem aşamaları için öneriler getirilmesi ve araçlar hazırlanması çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Son aşamada ise geliştirilen araçların kullanılması öncesi ve sonrasında ön işlemler bandında bir model üzerinde zaman etüdü çalışması ile elde edilen standart zamanların karşılaştırılmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Ön işlemler bandında yer alan yedi adet işlem için mevcut üretim sistemi ile toplam 16,03 dakika harcanırken önerilen iyileştirme çalışmaları ile bu süre 14,15 dakikaya inmiş ve toplamda %12'lik bir iyileştirme sağlanmıştır. Sürecin iyileştirilmesi ile ön işlemler bandında dört adet ürün artışı sağlanmaktadır. İşlemlerin kesintisiz ard arda devam ettiği göz önüne alındığında bu rakamsal artışın etkili bir değişikliğe neden olduğu ortaya çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to present the differences in the production process by analyzing the current situation in a leather confection business enterprise; to conduct some studies regarding the applications suggested for improvement in a determined production line in these differences, thus to present the time changes that will be achieved by the application of suggested improvement works. The method of this study is a descriptive case study. The study was conducted in a leather confection business enterprise in Istanbul. The data was collected by observation, interviews and time study. First, to identify the production differences, the current situation was analyzed and by time study, standard time evaluation studies were done. Second, to lessen the production time on the production line of the pre-works, some suggestions were developed and equipment production studies were done. Lastly, by the application of developed equipment, standard times before and afterward were compared and the results were evaluated. With the current production system, seven processes at the pre-work band take total 16.03 minutes. With the suggested betterment studies, this time dropped to 14.15 min and it provides a betterment %12. This increases the production number by 4 pieces in pre-work band total production time. In a situation that continues ceaselessly, this numerical increase may cause an effective change in the total completed production number.