Solunum sistemi konusunun ilköğretimde dramatizasyon tekniği ile öğretiminin öğrenci başarısına etkisi
The effect of teaching the respiratory system by dramatization technique to the students' achievements in primary school
  1. Tez No: 397476
  2. Yazar: GAMZE DİKMENLİ VARDAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT SELVİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, ilköğretim altıncı sınıf Fen ve Teknoloji dersi“Vücudumuzda Sistemler”ünitesinde yer alan“Solunum Sistemi”konusunun öğretiminde dramatizasyon tekniğinin kullanılmasının öğrencilerin akademik başarısı üzerindeki etkisini incelemektir. Bu bağlamda bağımsız değişkenlerin (dramatizasyon tekniğinin kullanılması, öğretmen merkezli geleneksel öğretimin kullanılması) bağımlı değişkenler (akademik başarı) üzerine etkisinin sınanması amaçlanmıştır. Bu nedenle araştırma yarı deneysel modeldir. Araştırmanın çalışma grubunu 2012-2013 eğitim-öğretim yılının bahar döneminde İstanbul ilinin Arnavutköy ilçesinde yer alan bir devlet ilköğretim okulunda öğrenim gören 56, 6.sınıf öğrencisi oluşturmaktadır. Deney ve kontrol gruplarının her birinde 28'er öğrenci bulunmaktadır. Deney ve kontrol grubundaki dersler ve uygulamalar araştırmacı tarafından eşit sürelerde gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın uygulaması Vücudumuzda Sistemler ünitesinde yer alan“Solunum Sistemi”konusunda yapılmıştır. Araştırma, haftada 4 saat olmak üzere 4 hafta süreyle uygulanmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak başarı testi kullanılmıştır. Araştırmada ölçme araçlarından elde edilen verilerin çözümlenmesi SPSS paket programı ile yapılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre dramatizasyon tekniğinin uygulandığı deney grubu ile öğretmen merkezli geleneksel yöntemin uygulandığı kontrol grubu arasında başarı ve cinsiyet bakımından anlamlı bir farklılık olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effects of teaching dramatization technique on the sixth grade students' academic achievement in Respiratory System. In this context, the independent variables (the use of dramatization technique, the use of traditional teaching, teacher-centered) effect on dependent variables (academic achievement) is aimed. Therefore, the research is quasi-experimental models. This study was achieved with 56 constitute 6th grade students in spring of the 2012-2013 academic year in the district of İstanbul Arnavutköy studying in a primary school. Experimental and control group in each of the 28 students are available. Courses in experimental and control groups and practices were carried out by the researcher in equal time. Research of the application is made on“In Our Body System”units located in the respiratory system. Research for 4 hours a week for 4 weeks was administered. Achievement test was used as a data collection tool. In the study, the analysis of the data obtained from measuring instruments were made with the SPSS package program. At the result of statistical analysis, positive and meaningful result were not found between experimental and control groups.