Akustik sorunların açık bürolarda çalışanların verimliliği üzerine etkileri (Ankara Üniversitesi uygulama örneği)
The effects of acoustic problems on the productivity of the clerks in open offices (Ankara Universty application sample)
  1. Tez No: 397480
  2. Yazar: MERYEM ERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURHAN ÇİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Büro Yönetimi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, açık bürolarda çalışanların akustik sorun algıları ile stres düzeyleri arasında bir farklılaşma olup olmadığı, çalışılan büro türünün akustik sorun algısı üzerinde etkisinin olup olmadığının tespiti amaçlanmıştır. Araştırma Ankara Üniversitesinde görev yapan (n=328) büro çalışanına uygulanan anket yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Büro çalışanlarının akustik sorun algılarını ölçmek amacıyla geliştirilen anket formu ile mesai sırasındaki stres belirtileri için DasGupta tarafından 1992'de geliştirilen ölçek kullanılmıştır. Araştırmada 332 büro çalışanına ulaşılmış, elde edilen verileri test etmek için merkezi eğilim ölçüleri (frekans ve yüzdelik dağılımlar) ile istatistiksel analiz yöntemleri (korelasyon, t-testleri ve ANOVA) kullanılmıştır. Araştırmanın sonucunda, büro çalışanların akustik sorun algıları ile stres düzeyleri arasında ilişkinin olduğu tespit edilmiştir. Akustik sorun algısı ve stres düzeyi arasında bazı demografik değişkenler açısından anlamlı ilişkilerin olduğu tespit edilmiştir ve analizlerle yorumlanmıştır. En çok rahatsız olunan gürültü kaynağı telefon konuşmaları olarak belirlenmiştir. Stres kaynakları açısından“yorgunluk”en yüksek ortalamaya (2,45) sahip ifade olmuştur. Çalışılan büro tipinin akustik sorun algısı üzerinde etkili olduğu bulunmuştur. Bu bulgular ışığında, açık bürolardaki akustik sorunların denetim altına alınması, stresin azaltılarak ve verimliliğin arttırılmasına yönelik öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims whether there is a differentiation between acoustic problem perceptions and stress levels of clerks who work in open office. The research was performed by means of the survey that was conducted among 328 office clerks in Ankara Universty. The survey from that was improved in order to measure acoustic problem perceptions of open office clerks and the scale which was improved for stress indication during the shifts by DasGupta in 1992. For the research, 332 office clerks were interviewed and in order to test the data obtained measures of central tendency (frequency and percentage distribution) ant statistical analysis methods (correlation, t-Tests and ANOVA) were used. As a result of the research, it was identified there was a relation between acoustic problem perceptions and stress level in terms of some demographic variables. It was determined that“telephone conversations”were the most disturbing noise source.“Physical fatigue”was determined as the statement that had the highest mean (2,45) in terms of stress sources. It was found that the Office type had an effect on the acoustic problem perception. In the light of findings above, the suggestions were brought for regulating acoustic problems in open offices, reducing stress and improving productivity.