İş görenlerin mevsimsel duygu durum düzeylerinin iş tatminindeki rolü: Konaklama işletmelerinde bir uygulama
The role of employees' seasonal affective disorder on job satisfaction: An empirical research in hospitality industry
- Tez No: 397572
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖKALP NURİ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu araştırmada özellikle son 20 yıldır üzerinde durulan bir konu olan mevsimsel duygudurum bozukluğu, iş görenlerin mevsimsel duygudurum düzeyleri ve bu iş görenlerin iş tatmin düzeyleri incelenmiştir. Erzurum Palandöken ve Kars Sarıkamış Kış Turizm Merkezleri'ndeki otellerde çalışan iş görenlerin mevsimsel duygudurum düzeylerini belirlemek için 296 iş görene anket uygulanmıştır. Ayrıca mevsimsel duygudurum düzeyinin iş tatmini üzerinde bir etkisinin olup olmadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre, Erzurum ve Kars illerindeki kış turizm merkezlerinde çalışan iş görenlerin mevsimsel duygudurum düzeylerinin iş tatmini üzerinde çok fazla bir etkisi bulunmamaktadır. Bu sebeple mevsimselliğin etkileri azaltılarak iş görenlerin iş tatmini düzeylerinin artırılması sağlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
In this study, seasonal affective disorder which has been dealt with in the last 20 years, seasonal mood and job satisfaction levels of workers were examined. 296 surveys were applied to the workers in order to determine the seasonal mood levels of the workers who have been working at Erzurum Palandöken and Kars Sarıkamış Winter Tourism Centers. It was also aimed to determine that if seasonal mood levels had an effect on job satisfaction. According to the results of the study, seasonal mood levels of the workers who have been working at winter tourism centers in Erzurum and Kars have not a significant effect on job satisfaction. For this reason, it should be provided to increase job satisfaction levels of workers by reducing the effects of seasonality.