İstihbarat hatalarının 11 eylül saldırıları ekseninde incelenmesi ve öneriler
Studying intelligence failures that cause to 11 september
  1. Tez No: 397715
  2. Yazar: BÜLENT BAŞÇAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UFUK AYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, International Relations
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Polis Akademisi
  10. Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güvenlik Stratejileri ve Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
İstihbarat teşkilatları, günümüzde Sürpriz Önleme Bakanlıkları olarak görülürler. Sürpriz saldırının hedefi olan devletler, istihbarat teşkilatlarını sorumlu tutarlar ve aynı hatanın tekrarlanmaması için istihbarat teşkilatlarını iyileştirici reformlar yaparlar. Ancak bu reformlarla istihbarat servislerinin tekrar hata yapmaları engellenemez. Dahası bu reformlar, çoğu zaman bir işe yaramadıkları gibi başka patolojilere de sebep olurlar. Bu kısır döngüye bağlı olarak da istihbarat teşkilatlarının başarısızlıklarının bir türlü önüne geçilemez. Sürpriz saldırıların en önde geleni, 11 Eylül saldırılarıdır. Saldırıların ardından oluşturulan komisyonların görüşü, ABD istihbaratının başarısız olduğu yönünde olmuştur. ABD hükümetlerinin terör tehdidini algılayamamalarının gerekçesi olarak, istihbaratın yeterli seviyede stratejik ikaz sağlayamaması gösterilmiştir. Ancak gerçekte ABD istihbaratı stratejik ikazdan çok taktik ikaz sağlamada başarısız olmuştur. Ayrıca istihbarat hatalarının oluşumunda istihbarat servisleri kadar karar vericiler de etkili olmuşlardır. 11 Eylül saldırılarının detaylı bir şekilde incelendiği bu çalışmanın amacı ABD istihbaratının yaptığı hatalarının oluşumunda istihbarat servislerinin (organizasyonel ve analitik engeller) ve karar vericilerinin ne ölçüde etkili olduklarının belirlenmesini sağlamaktır.
Özet (Çeviri)
In todays national security understanding, intelligence agencies are seem as Department of Avoiding Surprise Attacks. Surprised goverments often blame intelligence agencies and need to make intelligence reforms for not to be surprised again. But these reforms do not immunize intelligence agencies from failing again. Moreover curing pathologies with reforms creates new pathologies. So intelligence failures become inevitable. The foremost surprise attack has been 11 September attacks. 11 September Commissions concluded that USA intelligence agencies had failed to produce strategic warnings. So the USA decisionmakers couldn't perceive threat enviroment. But the reality is different. USA intelligence had failed in producing tactical warning rather than producing strategic warning. Additionaly decision maker failures contributed to 11 September attacks. This study aims to detect the extent of intelligence failures (organizational and analytical obstacles) and decision maker failures that contributed to 11 September attacks.