Doğu ve Güneydoğu komşu ülkelerinden Türkiye'ye yönelik göç hareketleri
Migration Movements towards Turkey from East and Southeast Neighbors
- Tez No: 397721
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİCAN KAPTI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Sociology, International Relations
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Polis Akademisi
- Enstitü: Güvenlik Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Güvenlik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Bu çalışmanın amacı, Türkiye'ye yönelik doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden 2005-2013 yılları arasında gerçekleşen göç hareketlerini detaylı olarak araştırmak, resmi kaynaklardan elde edilen verilerle mevcut sorunları ortaya koymak ve ülkenin karşı karşıya kaldığı göç tehditlerinin çözümü için öneriler sunmaktır. Türkiye'ye yönelik son 30 yıl içinde gerçekleşen göç hareketlerinin çoğu, doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden gerçekleşmiştir. Bu çalışma ile özellikle 2005-2013 yılları arasında bu ülkelerden gerçekleşen Türkiye'ye yönelik göç hareketlerinin önemli bir artış gösterdiği ve gelecekte yaşanacağı düşünülen göç hareketlerinin önemli bir kısmının yine Türkiye'nin doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden gerçekleşeceği ortaya konulmuştur. Çalışma, doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden gelecekte yaşanması muhtemel göç hareketlerine karşı Türkiye'nin etkin politikalar geliştirmesi ve uygulamaya koyması yönüyle rehber teşkil etmektedir. Araştırma kapsamında Gürcistan, Azerbaycan, Ermenistan, İran, Irak ve Suriye ülkelerine ait düzenli-resmi göç hareketleri, düzensiz-yasal olmayan göç hareketler ve iltica/sığınma durumları ile ilgili resmi kaynaklara dayanan sayısal veriler analiz edilmiştir. Araştırma bulguları, meydana gelen göç hareketlerinin temelinin demokratik ve ekonomik nedenlere dayandığını ortaya koymuştur. Türkiye, doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden demokratik ve ekonomik açıdan büyük bir farkla ileri seviyede bulunmakta ve her geçen yıl arada bulunan bu farkı açmaktadır. Türkiye, kaydettiği ilerleme ve gelişmeler sayesinde göç hareketleri açısından artık hedef bir ülke konumuna gelmiştir. Bu nedenle günümüzde doğu ve güneydoğu komşu ülkelerinden Türkiye'ye yönelik ciddi oranda yaşanan göç hareketlerinin gelecekte daha büyük bir ivme kazanacağı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine migration movements towards Turkey from its east and southeast neighbor countries in the last decade. The fact that majority migration movements towards Turkey in the last 30 years occurred in the east and southeast part of the country lead this study to conduct deep examination in the region. The findings of the study reveal that there is a sharp increase of migration movements from the east and southeast neighbor countries in the last 10 years indicating that future movements tend to take place from the same countries. The study provides some policy implications for effective implementation of migration policies in the future. It is also underlined that the reasons for migration depend upon democratic and economic factors. Turkey has better democratic and economic conditions comparing to east and southeast neighbors and this difference is becoming greater day by day. Turkey's this economic and democratic progress made target country for migration in the region. The study concludes that Turkey faces with serious threats in terms of migration and the potential of threats tends to increase in the future.