Sol el için piyano etütleri
Piano etudes for left hand
  1. Tez No: 397733
  2. Yazar: SITKI KANDEMİR BASMACIOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. SERLA BALKARLI
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Education and Training, Music
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Bu çalışma, etüt biçiminin tanımını, tarih içindeki oluşumunu, gelişimini irdelemekte ve bunlardan yola çıkarak yalnız sol el için yazılmış piyano etütlerinin ne şekilde ortaya çıktığını incelemektedir. Sol el eserlerinin genel özellikleri, bu eserlerin çalışılmasının getirileri ile sol el etütlerinin besteleniş biçimleri ve teknik özellikleri konusunda bilgi verilmesinin yanı sıra, bu etütlerin bestecilerine göre sıralanmasına da yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This paper studies the emergence of the piano etudes only for left hand, based on definition of the etude form and its formation and development throughout the history. Information is given about the general characteristics of the left hand etudes, their compositional and technical styles and the benefits of practicing them. The list of the left hand etudes sorted by their composers is also provided.