FOB teslim şekline göre tarafların yükümlülükleri
Responsiblties of sides who decide FOB delivery term
  1. Tez No: 398367
  2. Yazar: ÖMER TUNÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Küreselleşmenin büyük bir etkisi olduğu uluslararası ticaretin günümüzde etkilerini hepimiz bilmekteyiz. Artık kapalı ekonomilerin dünya çapında geçerliliğini yitirmiş olması ve maksimum faydayı sağlamıyor olması, milletlerin hangi konuda uzmanlaştıkları ile doğru orantılı olarak o ürünlerin ya da hizmetlerin ticaretini yapmalarının küresel ölçekte maksimum faydayı sağlama amacını doğurmuştur. ICC (Uluslararası Ticaret Odası) tarafından ilk kez yayımlanan INCOTERMS, uluslararası ticarette teslim şekillerini evrensel terimler haline getirmiştir. Hukukun birçok dalı gibi INCOTERMS' de değişime uğramış ve günümüz ticaretinin ihtiyaçlarına göre eksiklikleri giderilmiştir. Deniz Taşımacılığında kullanılan ve en yaygın teslim şekli olarak bilinen FOB Teslim şekli INCOTERMS teslim şekillerinden bir tanesidir. FOB teslim şekli tez çalışmamızın esas konusunu kapsamaktadır. Günümüzde ki en yaygın teslim şekli olması niteliğine sahip olan FOB teslim şekli detaylı bir şekilde incelenmiş olup, diğer teslim şekilleri ile ilgilide yüzeysel bilgi verilmiştir. FOB teslim şekline göre tarafların sorumlulukları nelerdi, neler oldu ve neler olmalı sorularını araştırılmıştır. Tezin ilk bölümde Uluslararası Ticaret Odası'nın tarihçesi ve amacı, INCOTERMS 2000 ve INCOTERMS 2010 teslim şekilleri genel olarak incelenmiştir. Devamında teslim şekillerinin aralarındaki önemli farklılıklar araştırılmıştır. İkinci bölümde ise FOB teslim şekline göre tarafların yükümlülükleri, INCOTERMS 2000 ve INCOTERMS 2010 kurallarına göre FOB teslim şeklinin arasındaki yenilikler, ve tezin esas konusu olan FOB teslim şekline göre tarafların yükümlülükleri incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise uygulamadaki sorunlar ve çözümler örnek olaylar ve mahkeme kararları ışığında incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The effects of globalisation is a well-known fact for worldwide trade. The closed economy models definetly does not create the maximum output in this century. And the solution for getting maximum output in international trade is to become specialised industry leaders in their specific business fields. In order to define universal terms for international trade, ICC created INCOTERMS. As a necessity to overcome the problems of todays trade business, the INCOTERMS has evolved to new forms. The scope of this thesis covers the FOB delivery term. FOB delivery term defined in INCOTERMS is widely used in oversea trade business. As the most widely used term in world trade, FOB has been deeply studied. The historic developments in duties of the trade sides has been analysed, and how those duties are changing or should change has been questioned. First part of this thesis include history and purpose of International Chamber of Commerce, general information about INCOTERMS 200 and INCOTERMS 2010 and differences between them. Second part will be mentioned about specially differences and updates of FOB rules on INCOTERMS 2000 and 2010, and main purpose of thesis that responsibilities of parties which make international trade. Last part of thesis will be about issues and solutions in practice of international trade.