2-normlu uzaylarda i̇statistiksel yakinsaklik üzerine
On statiscal convergence in 2-normed spaces
- Tez No: 398554
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDİNÇ DÜNDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 47
Özet
Bu tez çalışması dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, çalıştığımız tez konusu ile ilgili kavramların tarihsel gelişiminden bahsedildi. İkinci bölümde, çalışmamız için temel teşkil eden tanım, notasyon, örnek ve teoremler verildi. Üçüncü bölümde, 2-normlu uzaylarla ilgili tanım, kavram ve teoremler verildi, Ayrıca,2-normlu uzaylarla ilgili bazı temel özellikler incelendi. Dördüncü bölümde, 2-normlu uzaylarında ve 2-Banach uzaylarında istatistiksel yakınsaklık, istatistiksel Cauchy kavramları ve bu kavramlar ile ilgili özellikler incelendi. Ayrıca, 2-normlu uzayların yapıları ve genelleştirilmiş 2-normlu uzaylar olarak bilinen yeni bir yapı araştırıldı.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. In the first chapter, historical development of related notions of the thesis subject was mentioned. In the second chapter, some basic definitions, notions, examples and theorems related to study were given. In the third chapter, definitions, concepts, and theorems related to 2-normed spaces were given. Also, properties about 2-normed spaces were examined. In the fourth chapter, the concepts of statistical convergence, Cauchy sequences and properties related to this concepts in 2-normed spaces were investegated. Also, structure of 2-normed spaces and a new structure called generalized 2-normed spaces were examined.