Kefir dondurması üretimi üzerine bir çalışma
A study on to kefir ice-cream production
  1. Tez No: 398741
  2. Yazar: ÖZGE KÖROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KENAN SİNAN DAYISOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gıda Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Süt ve süt ürünleri fonksiyonel gıda alanında öncülük eden ve günümüzde diyetle probiyotiklerin alımında sıklıkla tercih edilen gıdalardır. Bunlar arasında en çok ilgi çekenlerden birisi, yapısında çok çeşitli bakteri ve mayaları bir arada bulunduran kompleks bir probiyotik olan kefirdir. Bazı bilim insanlarına göre, 21. yüzyılın yoğurdu; bazı bilim insanlarına göre seksen yaş üzeri yaşamın anahtarı olarak anılmasına rağmen ülkemizde tüketimi istenilen düzeyde değildir. Bu çalışmada, her yaş grubu tarafından zevkle tüketilen bir süt ürünü olan dondurmaya, fonksiyonel özellik kazandırmak için fonksiyonel gıdalar konseptinde anılan ve probiyotik mikroorganizmaları barındıran kefir ilavesi düşünülmüş, dondurmanın biyoyararlılığının artırılması hedeflenmiştir. Kefir ilave edilmeden hazırlanan kontrol grubu dondurma ile % 3 (w/w) oranında kefir inoküle edilerek hazırlanan dondurma, depolamanın 1., 15. ve 30. günlerinde fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır. Ayrıca her iki grubun, dondurma makinesine girmeden önceki miks halleri ile dondurma makinesinde üretimi tamamlanmış, dondurucularda bekletilmeden tüketilen 'firik' halleri de aynı parametreler açısından kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
Milk and dairy products play a leader role in functional food area and today they frequently preferred to consume with probiotic diet. Complex probiotic kefir is one of the most interesting dairy products and containing bacteria and yeasts together. According to the some scientists, kefir is yoghurt of the 21th century or mystery of longer life than 80 years. Nevertheless, kefir consumption in our country is not at the desired amount. All age group consumed ice-cream with relish. In this study, we aimed to increase the bioavailability of ice-cream by adding kefir and gained bio-functionality to ice-cream. Two different (control group without kefir and 3% (w/w) kefir containing ice-cream ice-creams) were produced. Physical, chemical, sensorial and microbiological features of these two ice-cream were compared on 1st, 15th and 30th days of the storage. Also, same parameters were measured for the 'mix' form of the both ice-creams which defines as the form just before the ice-cream machine stage and 'firik' form which defines as the finished product without freezing.