İnülin ilaveli kefir dondurmasının bazı özelliklerinin araştırılması
Investigation of some properties of inulin-added kefir ice cream
- Tez No: 766830
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL YALÇIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Besin Hijyeni ve Teknolojisi, Food Hygiene and Technology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Hijyeni ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Dondurma her yaştan insanın severek tükettiği enerji verici, besleyicilik değeri yüksek, vitamin ve minerallerden zengin bir süt ürünüdür. Bu çalışmada, dondurma üretiminde kefir kullanılarak fonksiyonelliğinin artırılması, ilave edilecek inülinin yağ ikamesi özelliğinden yararlanılarak kalorisi azaltılmış az yağlı dondurma üretimi ve inülinin prebiyotik özelliği sayesinde kefirin içeriğinde bulunan yararlı mikroorganizmaların niteliğinin artırılması amaçlanmıştır. Bu çalışmada kefirden dondurma üretimi yapılarak, K (%0 inülin), i1 (%1 inülin), i2 (%2 inülin) ve i4 (%4 inülin) şeklinde hazırlanan deney grupları depolamanın 1, 15, 30 ve 60. günlerinde fiziksel, kimyasal, duyusal ve mikrobiyolojik özellikleri açısından karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Ice cream is an energizing, nutritious dairy product rich in vitamins and minerals that people of all ages love to consume. In this study, it was aimed to increase the functionality by using kefir in ice cream production, to produce low-fat ice cream with reduced calories by utilizing the fat substitute feature of the inulin to be added, and to increase the quality of beneficial microorganisms in the content of kefir thanks to the prebiotic feature of inulin. In this study, the experimental groups prepared as K (0% inulin), i1 (1% inulin), i2 (2% inulin) and i4 (4% inulin) by making ice cream from kefir were physically, were compared in terms of chemical, sensory and microbiological properties.