The investigation of natural radioactivities and hazard index for soil sampls around Pshdar region in Iraq
Irak'ın Pışdar bölgesinden toplanan toprak numunelerınde doğal radyoaktivite ve tehlike indeksinin araştırılması
  1. Tez No: 398920
  2. Yazar: PESHAWA H. ALİ MANGURI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NECMEDDİN YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada çevresel toprak numunelerindeki uzun yarı ömürlü 40K ve 238U, 235U, 232Th bozunum zincirindeki doğal radyonüklidlerinin aktivite konsantrasyonlarını bulmuştur. Bunun için Irak'ın Pışdar bölgesinden toplanan toprak numuneler yüksek saflıkta germanyum detektörler ile gama spektrum ölçümleri yapılmış ve bu numunelerdeki 226Ra, 232Th ve 40K'nın aktivite konsantrasyonları sırası ile 7.6±1,0 Bq kg-1 ile 23.5±1.7 Bq kg-1 arasında, 2.50 Bq kg-1 ile 31.8±2.2 Bq kg-1 arasında ve 77.6±7.8 Bq kg-1 ile 554.5±42.7 Bq kg-1 kg arasında bulunmuştur. Ayrıca açık ve kapalı mekanlarda soğrulan doz miktarları, yıllık etkin doz, radyum eşdeğer aktivitesi, dış ve iç tehlike endeksi ve toprak numunelerdeki gama endeks değerleri de hesaplanmıştır. Kapalı mekanlarda soğrulan doz miktarı 14.25 nGy h-1 ile 85.23 nGy h-1 aralığında, açık mekanlarda 7.33 nGy h-1 ile 45.08 nGy h-1 aralığında, yıllık etkin doz miktarı 0.069 mSv ile 0.42 mSv aralığında, radyum eşdeğer aktivitesi 15.71 Bq kg-1 ile 96.12 Bq kg-1 aralığında, dış tehlike endeksi 0.04 ile 0.26 aralığında, iç tehlike endeksi 0.07 ile 0.32 aralığında ve gama endeksi 0.07 ile 0.34 aralığında bulunmuştur. Bu sonuçlar, çalışılan bölgedeki karasal numunelerdeki esas radyonüklitlerden alınan gama dozunun insan sağlığına zarar verecek boyutta olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The main aim of this project is to evaluate the activity concentrations of naturally occurring materials associated with the 238U, 235U, 232Th decay chains and the long-lived natural occurring radionuclide 40K in environmental samples. The soil samples were collected from the Pshdar area was determined by means of a gamma-ray spectrometry system using a High pureity germanium (HpGe) detector in a low background configuration. It was found that the activity concentrations of 226Ra, 232Th and 40K were ranging from 7.6±1,0 Bq kg-1 to 23.5±1.7 Bq kg-1, 2.50 Bq/kg to 31.8±2.2 Bq kg-1 and 77.6±7.8 Bq kg-1 to 554.5±42.7 Bq kg-1, respectively. The value of the absorbed dose rate indoor, the absorbed dose rate outdoor, the annual effective dose, the radium equivalent activity, the external hazard index, the internal hazard index and the gamma index in the soil samples were also determined and found to have a range of 14.25 nGy h-1 to 85.23 nGyh-1, 7.33 nGyh-1to 45.08 nGy h-1, 0.07 mSv to 0.42 mSv, 15.71 Bq kg-1 to 96.12 Bq kg-1, 0.04 to 0.26, 0.07 to 0.32, 0.07 to 0.34, respectively. The results indicate that the radiation hazard from primordial radionuclides in all soil samples from the area studied in this current work is not significant.