Hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerde yaşam kalitesi ve sosyal destek düzeylerinin incelenmesi
Investigation of the levels of quality of life and social support of pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum
  1. Tez No: 398972
  2. Yazar: ENDAM ÇETİNKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OYA KAVLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Araştırma, hiperemezis gravidarum tanısı alan gebelerde yaşam kalitesi ve sosyal destek düzeylerinin incelenmesi amacıyla tanımlayıcı bir alan çalışması olarak planlanmıştır. Araştırma; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde Temmuz 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında yürütülmüştür. Araştırmanın evrenini, Temmuz 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, İzmir Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi, İzmir Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne hiperemezis gravidarum tanısı ile yatan gebeler oluşturmuştur. Örneklem seçim tekniğine gidilmemiştir. Verileri toplama aşamasında 83 vakaya ulaşıldığında yapılan güç analizi sonuçlarına göre çalışmanın anlamlı olabilmesi için en az 151 gebenin araştırmaya dahil edilmesi gerektiği saptanmıştır ve Temmuz 2012 – Mayıs 2013 tarihleri arasında bu üç hastanede yatan; sadece hiperemezis gravidarum tanısı alan, tekil gebeliği olan, başka bir metabolik rahatsızlığı olmayan, genetik problemli bir fetüse sahip olmayan, psikiyatrik bozukluğu olmayan ve gönüllü olan 154 gebe olasılıksız örnekleme yöntemiyle seçilmiştir. Araştırma verilerinin toplanmasında, ilgili literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen“Gebe Tanıtım Formu”(Ek 1),“Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği – Kısa Formu (WHOQOL – BREF – TR)”(Ek 2) ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu”(Ek 3) kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), Student t testi, Mann Whitney U testi, Oneway Anova testi ve Tukey HSD testi kullanıldı. Parametreler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde de Pearson Korelasyon Analizi ve Spearman's Korelasyon Analizi kullanıldı. Multivariate analiz olarak; WHOQOL-BREF 20 Yaşam Kalitesi Ölçeği puanları üzerine diğer risk faktörlerinin etkileri Enter Lojistik Regresyon analizi ile değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a descriptive field study to investigate the levels of quality of life and social support of the pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum. The research was conducted between June 2012 and May 2013 in Ege University Medical Faculty Hospital, Izmir Ataturk Training and Research Hospital, Izmir Ege Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital. The universe of the study was formed by pregnant women who were hospitalized in Ege University Medical Faculty Hospital, Izmir Ataturk Training and Research Hospital, Izmir Ege Obstetrics and Gynecology Training and Research Hospital between June 2012 and May 2013. The sample selection techniques were not used. As a result of the power analysis done when 83 cases were achieved during data collection, it was found out that at least 151 pregnant women needed to be included in the study so that it could be statistically significant. Thus, 154 voluntary pregnant women diagnosed with hyperemesis gravidarum and staying in these three hospitals between June 2012 and May 2013 were selected by non-probability sampling. All the women had single pregnancy, had no other metabolic condition, had no fetus with genetic defects, did not suffer from any psychological problems. The data were collected with the usage of“Pregnant Identification Survey”(Appendix 1) developed by the present researcher in accordance with the literature,“World Health Organizastion Quality of Life Survey-Short Version”(Appendix 2) and“Multidimensional Scale of Percieved Social Support-Revised Version”(Appendix 3). In the data analysis; descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, rate, minimum and maximum) Student's t test, Mann Whitney U test, One-way Anova and Tukey HSD were used. To evaluate the inter-parameter relationships, Pearson correlation analysis and Spearman's correlation analysis were used. As a multivariate analysis, the effects of the other risk factors on the scores obtained by WHOQOL-BREF 20 were examined by Enter Logistic Regression Analysis.