Farklı spor branşlarında tüm vücut vibrasyonunun kassal aktivasyon üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation of the whole body vibration effect on muscular activation in different sports branches
- Tez No: 398973
- Danışmanlar: PROF. DR. BAHTİYAR ÖZÇALDIRAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Spor Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 172
Özet
Bu çalışmanın amacı farklı spor branşlarındaki sporcuların statik ve dinamik hareketler sırasında farklı frekans ve genlik değerlerindeki Tüm Vücut Vibrasyon (TVV) uyaranında verdikleri kassal aktivasyon yanıtlarını yüzeyel Elektromiyografi (sEMG) ile araştırmaktır. Bir kulübe bağlı, lisanlı olarak futbol, basketbol ve yüzme branşlarında yarışan toplam 20 katılımcı (7 futbolcu, 7 basketbolcu, 6 yüzücü) ile gerçekleştirilen çalışmada, katılımcıların 30 saniye TVV uygulaması altında iken statik ve dinamik skuat sırasında tibialis anterior, gastrocnemius medialis, vastus medialis, rectus femoris, vastus lateralis ve biceps femoris kaslarının sEMG ile aktiviteleri ölçüldü. Katılımcıların 5 dakika dinlenme aralıkları ile TVV öncesinde ve TVV sırasında gerçekleştirdikleri statik ve dinamik skuat sırasında kaydedilen sEMG'ye ait RMS (root mean square) değerleri TVV uygulamaları öncesinde elde edilen MİK (maksimal istemli kasılma) değerlerine göre belirlendi. Elde edilen veriler 3 ⨯ 2 ⨯ 7 (Branş ⨯ Kasılma ⨯ TVV) Genelleştirilmiş Doğrusal Model Üç Etkenli Karma Tasarımlı Varyans Analizi (ANOVA) testiyle incelendi. Eşli karşılaştırmalar için Fisher's LSD post hoc testi kullanıldı. İstatistiksel anlamlılık düzeyi p ≤ 0,05 olarak belirlendi. Branşlar arasında istatistiksel karşılaştırma yapıldığında, istatistiksel olarak anlamlı farkların statik skuat sırasında TA ve VL kaslarına, dinamik skuat sırasında RF ve VL kaslarına ait olduğu görüldü. Statik skuat sırasında uygulanan TVV'lerden basketbolcuların futbolculardan [TA, 2 mm-30Hz (p=0,043), 2 mm-35 Hz(p=0,013); VL, 2 mm-35 Hz (p=0,029), 2 mm 40 Hz (p=0,019), 4 mm-30 Hz (p=0,002), 4 mm-35 Hz (p=0,016), 4 mm-40 Hz (p=0,024)] ve yüzücülerin futbolculardan [TA, 4 mm-30 Hz (p=0,027); VL, 2 mm-40 Hz (p=0,049), 4 mm-30 Hz (p=0,013)] daha çok etkilendiği fakat basketbolcular ile yüzücüler arasında istatistiksel olarak herhangi bir anlamlı fark olmadığı görüldü. Dinamik skuat sırasında uygulanan TVV'lerden basketbolcuların futbolculardan [VL, 2 mm-40 Hz (p=0,042), 4 mm-40 Hz (p=0,050)] ve basketbolcuların yüzücülerden [RF, 4 mm-40 Hz (p=0,030); VL, 4 mm-40 Hz (p=0,043)] daha çok etkilendiği sonucu elde edildi. Sonuç olarak, gerçekleştirilen bu araştırma tasarımı ile TVV'nin, iyi antrenmanlı sporcuların kassal aktivasyon düzeyini arttırmak için etkili bir yöntem olduğu söylenebilir. Branş içi karşılaştırma yapıldığında, platforma yakın olan Tibialis Anterior ve Gastrocnemius Medialis kaslarının TVV'den daha çok etkilendiği görüldü. Bu nedenle, TVV'nin platforma yakın olan kaslara yönelik antrenman sonrası toparlanma, sakatlık sürecinde rehabilitasyon veya sezon dışı dönemde kullanılması etkili bir yöntem olabilir. Son olarak, kassal aktivasyonu arttırmayı hedefleyen iyi antrenmanlı erkek sporcuların TVV uygulamalarında dinamik yerine statik skuatı tercih etmeleri kassal aktivasyonu daha çok arttırabilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of the present study is to investigate the effects of Whole Body Vibration (WBV) on muscular activation of trained athletes from different sports branches during static and dynamic squats using surface electromyography (sEMG). The study was performed on certified 20 players (7 soccer, 7 basketball, 6 swimming). sEMG activity of Tibialis Anterior (TA), Gastrocnemius Medialis (GM), Vastus Medialis (VM), Rectus Femoris (RF), Vastus Lateralis (VL) and Biceps Femoris (BF) muscles of participants was measured while performing static and dynamic squats before and during WBV treatments. Effects of seven 30-second WBV treatments (0mm 0Hz, 2mm 30Hz, 2mm 35Hz, 2mm 40Hz, 4mm 30Hz, 4mm 35Hz, 4mm 40Hz) were investigated. Treatments were separated by 5-minute rest intervals. All EMG(RMS) (Root Mean Square) values were normalized to the maximum sEMG signal recorded during MVCs (Maximal Voluntary Contraction) and referred to as %MVC. Obtained data were analyzed using 3 × 2 × 7 (Branch × Contraction × Treatment) three-factor mixed design analysis of variance (ANOVA). Fisher's LSD post-hoc test was used for pairwise comparisons. Statistical significance level was set at p ≤ 0,05. According to statistical results, significant difference was found in sEMG values of TA and VL muscles during static squat and those of RF and VL muscles during dynamic squat between branches. During static squat, basketball players were affected by WBV treatments more than soccer players [TA, 2 mm-30Hz (p=0,043), 2 mm-35 Hz(p=0,013); VL, 2 mm-35 Hz (p=0,029), 2 mm 40 Hz (p=0,019), 4 mm-30 Hz (p=0,002), 4 mm-35 Hz (p=0,016), 4 mm-40 Hz (p=0,024)] and swimmers were affected by WBV treatments more than soccer players [TA, 4 mm-30 Hz (p=0,027); VL, 2 mm-40 Hz (p=0,049), 4 mm-30 Hz (p=0,013)] but there was no statistical difference between basketball and swimming branches during static squat WBV treatments. During dynamic squat, basketball players were affected by WBV treatments more than soccer players [VL, 2 mm-40 Hz (p=0,042), 4 mm-40 Hz (p=0,050)], basketball players were affected by WBV treatments more than swmimmers [RF, 4 mm-40 Hz (p=0,030); VL, 4 mm-40 Hz (p=0,043)]. To sum up, it can be said that WBV is an effective way to improve muscular activation of well trained athletes. It is seen that Tibialis Anterior and Gastrocnemius Medialis muscles which are closer to WBV platform are more affected from WBV from other muscles. Thus, WBV can be an effective way for recovery after training, rehabilitation during disability period or off season of muscles closer WBV platform. And finally, well trained men athletes who aimed to improve muscular activation should chose static squat instead of dynamic squat is the main output of our study.