Yüksek antrenmanlı tekvando sporcularında citrulline-malate ve l-arginin tek ve kombine alımının anaerobik performans ve toparlanma üzerine etkisi
Effectof citrulline-malate and l-arginine single and combined ıntake on anaerobic performance and recovery in highly trained taekwondo athletes
- Tez No: 877469
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT OZAN, DOÇ. DR. YUSUF BUZDAĞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Kış Sporları ve Spor Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Araştırmanın amacı yüksek antrenmanlı tekvando sporcularında citrulline-malate ve l-arginine alımının akut anaerobik performans, çeviklik, sıçrama ve toparlanma üzerine etkilerinin incelenmesidir. Yöntem: Araştırma, çift-kör, randomize, çapraz çalışma olarak gerçekleştirildi. Alıştırma oturumu ve antropometrik ölçümler hariç, 72 saat aralıklarla ayrı ayrı dört deneysel deneme; L-argine (L-ARG), Citrulline-malate (CİTMAL), iki ajan birlikte (L-ARG*CİTMAL) ve bir plasebo (PLA) takviyesi verilerek uygulandı. Citrulline-malate (8gr) ve L-argine (5gr) toz formunda belirlenen düzeyde sporculara besin takviyesi olarak verildi. Araştırma 18 yaş ve üzeri 16 elit yüksek antrenmanlı erkek tekvando sporcusunun gönüllü katılımıyla gerçekleştirilmiştir. Verilerin normallik dağılımları Shapiro-Wilk testi ile kontrol edildi. Tekrarlanan ölçümler için zaman içinde varyans analizi (ANOVA RM) uygulandı. Küresel olmayan dağılımlar için Greenhouse Geiser düzeltmeleri Mauchly testi kullanılarak değerlendirildi ve ölçümler arasındaki ikili karşılaştırmalar Bonferroni post-hoc analizi ile test edildi. Aynı zamanda kısmi eta kare katsayısı (ηp2) ile etki büyüklüğü hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of the research is to examine the effects of citrulline-malate and l-arginine intake on acute anaerobic performance, agility, jumping and recovery in highly trained taekwondo athletes. Method: The research was conducted as a double-blind, randomized, crossover study. Four experimental trials separately, 72 h apart, excluding the familiarization session and anthropometric measurements; L-argine (L-ARG), Citrulline-malate (CITMAL), two agents together (L-ARG*CITMAL) and a placebo (PLA) were administered as supplements. Citrulline-malate (8gr) and L-argine (5gr) were given to athletes as nutritional supplements in powder form at the determined level. The research was conducted with the voluntary participation of 16 elite highly trained male taekwondo athletes aged 18 and over. Normality distributions of the data were checked with the Shapiro-Wilk test. Analysis of variance over time (ANOVA RM) was applied for repeated measures. Greenhouse Geiser corrections for non-spherical distributions were evaluated using the Mauchly test, and pairwise comparisons between measurements were tested with Bonferroni post-hoc analysis. At the same time, the effect size was calculated with the partial eta square coefficient (ηp2).