Erkek alkol ve madde bağımlılarının kaygı depresyon ve hastalık algısı yönünden karşılaştırılması
Comparison of disease perception depression and anxiety of male drug and alcohol addicted pati̇ents
  1. Tez No: 399164
  2. Yazar: GONCA GÜNAKAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CAHİT PEKYARDIMCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Alkol ve madde bağımlılığı son yıllarda giderek artmakla birlikte ülkemizin en önemli sağlık sorunlarından biri haline gelmiştir. Alkol ve madde kullanımı bireyle birlikte aileyi ve toplumu etkilediğinden fiziksel ve ruhsal sorunlarla birlikte hukuki ekonomik ve sosyal boyutlarda sorunlara da neden olmaktadır. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi AMATEM' de Ocak 2013-Aralık 2013 tarihleri arasında yatarak tedavi gören erkek 50 alkol bağımlısı ve 50 madde bağımlısında; kaygı depresyon ve hastalık algısı karşılaştırıldı. Tüm hastalar, yoksunluk belirtileri düzeldikten sonra detoksifikasyon süreleri göz önüne alınarak 15. günden sonra ölçekler uygulandı. Grupların; sosyodemografik özellikleri, alkol/madde kullanım özellikleri kaygı ve depresyon düzeyleri, hastalık algıları değerlendirildi. Araştırmada Hasta bilgi formu, Zung depresyon ölçeği, Durumluluk ve sürekli kaygı ölçeği (STAI Form I-II), Beck depresyon ölçeği-BDÖ (Beck Depression İnventory), Hastalık algısı ölçeği (HAÖ) çalışma kriterlerine uyan tüm erkeklere uygulanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 16 paket programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
While alcohol and drug addiction have been rising during last decades, they have become one of the serious health problems in our country. Since alcohol and drug usage affect not only the person that uses them but also the family and society in which that person live, besides the physical and physiological problems for the person, addiction causes legal, economic and social problems. In this study, 50 male alcohol addicted people and other 50 male drug addicted people were examined -who stayed in Gazi University Medical School's ANATEM research center between January 2013 and December 2013- in terms of their symptoms of anxiety, depression and disease perception. To all patients applied scales after the 15th day with respect to detoxification period and after the symptoms of deprivation were healed and evaluated all patient groups' socio-demographic features, alcohol/drug addiction characteristics, anxiety and depression levels as well as their disease perceptions. In the study, patient information form, Zung Depression Scale, Anxiety Scale (STAI form I-II), Beck Depression Inventory, Disease perception Scale were applied to all patients who fall into research category. Revealed data were examined via SPSS 16 statistical program package.