Hipertansiyonlu hastalarda akupunktur tedavisi öncesinde ve sonrasında serotonin ve gaba düzeylerinin incelenmesi
The analysis of gaba and serotonin levels in patients with hypertension before and after acupuncture treatment
- Tez No: 399215
- Danışmanlar: PROF. DR. CEMAL ÇEVİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu çalışmada hipertansiyon tedavisinde yeni bir bakış açısı geliştirmek için akupunktur tedavisinin etkinliği irdelenmiştir. Çalışmamızda Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Akupunktur Polikliniği'nde yaşları 35–65 arasında değişen, antihipertansif ilaç kullanan 30 gönüllü hastaya akupunktur tedavisi uygulanmıştır. Tedavi, spesifik akupunktur noktalarına haftada 1 seans yirmi dakika süreyle ve toplam 10 seans şeklinde uygulanmıştır. Çalışmada tedavi öncesi, 1.seans tedavi sonrası ve 10. seans tedavi sonrası olmak üzere 3 grup oluşturulmuştur. Kan basıncı ölçümleri, kan basıncı cihazı ile Serotonin ve GABA konsantrasyonu ise kolorimetrik yöntemle belirlenmiştir. Tedavi öncesi ve 1. Seans ve 10. Seans tedavi sonrası SKB, DBK ve Serotonin ve GABA arasında bir korelasyon olup olmadığına bakılmıştır. Tedavi öncesi ve 1.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to examine the effectiveness of acupuncture treatment in order to develop a new perspective in the treatment of hypertension. The acupuncture treatment was applied to 30 volunteer hypertension patients, aged between 35 and 65 years and using antihypertensive medicine, in the Policlinic of Acupuncture in the Faculty of Medicine in Gazi University. It was applied on the specific acupuncture points as one session which lasted 20 minutes per week and the whole treatment consisted of 10 weeks. The hypertension patients were divided into 3 groups: the before-treatment group, after-the-1st-sesion-treatment group and after-the-10th-session treatment group. Blood pressure device was used to measure blood pressure, and colorimetric method was used to measure Serotonin and GABA concentration. It was attempted to be found out whether there would be a correlation among these three groups in terms of SBP, DBP, Serotonin and GABA.