Prevalence of vitamin D deficiency in school children
Okul çocuklarında D vitamini eksikliği prevalansı
  1. Tez No: 736152
  2. Yazar: ABDULATEEF MAHDI SALIH AL-ABBASI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VOLKAN EYÜPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
Kalsiyum ve fosfat emilimini ve metabolizmasını desteklemedeki rolü nedeniyle D vitamini, güçlü kemikler ve sağlıklı kaslar için kritik öneme sahiptir. Bir vaka kontrol çalışması, her iki cinsiyetten 140 gönüllüyü içeriyordu. Yaşları 6-12 arasında değişiyordu. Gönüllülerden, okul yönetiminden ve velilerinden sözlü onam alındı. Hasta ve kontrol gruplarında D vitamini düzeyleri karşılaştırıldığında, D2 vitamini (inaktif form) ve D vitamini düzeylerinde, bu iki vitaminin farklı oranlarda (aktif form) tükendiğini gösteren önemli farklılıklar tespit edildi. Hasta grupları arasında serum Alkalin fosfataz düzeyi anlamlıydı (p=0.0001) ve biz de normal gruba göre kalsiyum düzeyinde bir düşüş saptadık. Tedavi edilmediğinde, düşük D vitamini seviyeleri sadece yaşlılarda ve eve bağlı kişilerde değil, her yaştan insanda çeşitli sağlık sorunlarına yol açabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Because of its role in promoting calcium and phosphate absorption and metabolism, Vitamin D is critical for strong bones and healthy muscles. A case-control study involved 140 volunteers from both genders. Their ages ranged between 6-12 years old. Oral consent was obtained from volunteers, school management, and their parents' consent. There were substantial discrepancies identified in the levels of vitamin D2 (the inactive form) and vitamin D in the patient and control groups when comparing the levels of vitamin D, indicating that these two vitamins are depleting at different rates (active form). The serum level of Alkaline phosphatase was significant between the patient groups (p=0.0001) and we also found a decrease in the level of calcium compared to the normal group. When untreated, vitamin D if the low levels may leading to a other of health cases, not just in the elderly and housebound but also in people of all ages.