Saç bakımında kullanılan fitokozmetiklerde yer alan bitkiler
The plants using for hair care in the phytocosmetics
  1. Tez No: 399237
  2. Yazar: PINAR BENGİDAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜN KÜÇÜKBOYACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Tüm dünyada kimyasal kökenli olanlardan daha çok bitkisel kaynaklı olanların tercih edildiği saç bakımında kullanılan pek çok fitokozmetik vardır. Özellikle polifenol içerikleri bakımından zengin olan birçok bitkisel ekstre saç dökülmesine karşı kullanılan fitokozmetiklerin bileşimini oluşturmaktadır. Proantosiyanidinlerin saç foliküllerini stimüle ettiği ve bu yüzden androgenetik alopesi tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir. Ülkemizin her yerinde yaygın olarak yetiştirilen Vitis vinifera L. fitokozmetik preparatların üretiminde kullanılan üzüm çekirdeği ekstreleri açısından önemlidir. Bu çalışmada, Akyurt ile A.O.Ç. şarap fabrikalarından ve Kırıkkale, Koçubaba Köy'ünde bulunan bir çiftçiden temin edilmiş 7 üzüm çekirdeği örneğinde kurutmada kayıp ve bütün kül miktar tayini yapılmıştır. Üzüm çekirdeği numunelerinden hazırlanan metanollü ekstrelerin proantosiyanidin miktarı vanilin-hidroklorik asit (HCl) metodu ile spektrofotometrik olarak analiz edilmiştir. Bu çalışma sonucunda, üzüm çekirdeği ekstrelerindeki proantosiyanidin içeriği (+)-kateşin hidrat'a eşdeğer olarak hesaplanmış olup, 857,88±0,75 - 1134,57±0,23 mg/g arasında değişmiştir. Ayrıca, ülkemizde bileşiminde başlıca proantosiyanidinlerin bulunduğu üzüm çekirdeklerinin, saç dökülmesine karşı kullanılan fitokozmetik ürünler için potansiyel kaynak olabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
There are many phytocosmetics which can be prefered more obtaining from herbal resources than chemical origin, for hair care in all over the world. Several extracts of plant, especially be rich in polyphenol contents, consist of phytocosmetics against hair loss. It is known that proanthocyanidins stimulate the hair follicules, and therefore can be used in the treatment of androgenetic alopecia. Vitis vinifera L., which were commonly grown everywhere in our country, are important in terms of grape seed extracts using production of phytocosmetic preparations. In this study, seven grape seed samples obtained from wine factories in Akyurt and A.O.Ç. as well as the farmer in Koçubaba village of Kırıkkale were subjected to drying losses and total ash contents. Methanolic extracts prepared from the grape seed samples were analyzed quantity of proanthocyanidin using spectrophotometry with a vanilin-hydrochloric acid (HCl) assay. As a result, it was revealed that proanthocyanidin content, which were calculated as (+)-cathecin hydrate equivalents, ranged from 857,88±0,75 to 1134,57±0,23 mg/g in the grape seed extracts. In addition, it was concluded that grape seeds, whose content mainly consist of proanthocyanidins, can be as potential sources for using phytocosmetics against hair loss in our country.