Bireylerin bireysel emeklilik sistemine yönelik tutum ve davranışları: Karabük ilinde bir alan araştırması
Individuals' attitude and behaviors towards to individual pension system: A field research in Karabük
- Tez No: 399370
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLAY GÜNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sigortacılık, İşletme, Insurance, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Dünyada artmakta olan emekli nüfus grubunun, çalışma dönemindeki yaşam standardı ve kalitesinin korunabilmesi ve geliştirilebilmesi için uygulanan programlardan en çok tercih edileni bireysel emeklilik sistemidir. Bireysel emeklilik sistemi sayesinde bireyler emeklilik dönemlerinde; ikinci bir emeklilik maaşı alarak gelirlerini artırabilmekte, yaşam standartlarını iyileştirebilmekte, ekonomik özgürlüklerini tekrar kazanabilmektedirler. Çalışma, bireylerin bireysel emeklilik sistemine katılımını etkileyen faktörlerin sisteme katılmaya yönelik tutum ve davranışları üzerindeki etkisini belirlemek amacıyla, Karabük'te kartopu örnekleme yöntemiyle ulaşılan 700 kişi ile yürütülmüştür. Bireysel emeklilik sistemine dahil olduğunu belirtenlerin oranı (%61,1) sisteme dahil olmayanların oranından (%38,9) yüksektir. Bireysel emeklilik sistemine katılırken banka kurumunu tercih edenlerin oranı %93'tür. Bireylerin bireysel emeklilik sistemine yönelik tutum, davranış ve beklentilerini belirlemek amacıyla hazırlanan anket formu katılımcılara uygulanmıştır. Bireylerin bireysel emeklilik sistemine katılmaya yönelik tutum ve davranışları ölçeği, 19 maddeden ve dört faktörlü yapıdan oluşmaktadır. Korelasyon analizi sonucunda; bireysel emeklilik sistemine dahil olma durumu, bireysel emeklilik sistemine katılımı etkileyen faktörler, yaşam tarzını planlama süreci, psiko-sosyal planlama süreci ve sağlık planlama süreçleri değerlerinin yüksek olması, bireysel emeklilik sistemine katılım oranını artırmakta ve bu da bireylerin bireysel emeklilik sistemine katılmaya yönelik tutum ve davranışları üzerinde olumlu etkilere sebep olmaktadır. Yaş, bireysel emeklilik sistemine dahil olma durumu, finansal idare davranış ölçeği, finansal memnuniyet düzeyi ölçeği, bireysel emeklilik sistemine katılımı etkileyen faktörler, finansal planlama süreci, psiko-sosyal planlama süreci ve sağlık planlama süreçlerinin bireylerin bireysel emeklilik sistemine katılmaya yönelik tutum ve davranışları üzerinde etkili olduğu yapılan çoklu regresyon analizi sonucunda bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre; bireylere, kurumlara ve sigorta şirketlerine geçerli olabilecek önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Individual pension system is the most preferred programme implemented in order for term of employment life standard and quality of the people who are retired to be protected and improved. Thanks to individual pension system, individuals, in their period of retirement, can increase their income by getting a second retirement pension, they can improve their life standards and can regain their economic independence. The study is conducted with 700 people who are reached by snowball sampling method in Karabük in an attempt to determine the effects of factors that affect individuals' attending individual pension on attitudes and behaviors towards attending the system. The rate of the people attending the system (%61,1) is higher than those who are not attending (%38,9) the system. The rate of the people preferring banking institution while attending individual pension system is %93. The questionnaire which has been prepared by the aim of determining individuals' attitudes, behaviors and expectations to individual pension system has been conducted on attendants. The attitude and behavior scale consists of 19 items and four-factored structure. As a result of the correlation analysis, an increase in the condition of attending individual pension system, the factors affecting the attendance of individual pension system, life-style planning process, psycho-social planning process and health planning process increases the rate of attendance of individual pension system and thus, this has had positive effects on attitudes and behaviors towards individual pension system. As a result of the multiple regression analysis, it has been concluded that age, the condition of attending individual pension system, financial management behavior scale, financial satisfaction level scale, the factors affecting the attendance of individual pension system, life-style planning process, psycho-social planning process and health planning process is affective on individuals' attitudes and behaviors towards attending individual pension system. According to the findings obtained; individuals, institutions and insurance companies have been made effective suggestions.